O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki jahon qimmatbaho metallar bozorlarida kotirovkalarning sezilarli darajada pasayishi fonida aholiga sotiladigan o‘lchovli oltin quymalarining narxlarini qayta ko‘rib chiqdi. 22-oktabr holatiga ko‘ra, bir gramm oltinning narxi 1 665 230 so‘m etib belgilandi, bu bir kunlik pasayish 73 ming so‘mdan ortiqroq ekanligini aks ettiradi.
Ushbu o‘zgarish quymalarning narxida eng yaqqol namoyon bo‘ldi. Xususan, 999,9 probali 5 grammlik sof oltin quymasining narxi o‘tgan kunga nisbatan 367 ming so‘mga arzonlab, 8,32 million so‘mgacha pasaydi. Boshqa og‘irlikdagi quymalarning narxlari ham pasayish tomoniga qayta ko‘rib chiqildi.
Ichki bozordagi bu o‘zgarish Nyu-York tovar birjasidagi (COMEX) keskin tebranishlar ortidan yuz berdi. 21-oktabr kuni bir troya unsiyasi oltinning narxi 2020-yildan beri eng yirik bir kunlik pasayishni boshdan kechirib, 4 ming dollar darajasiga tushdi. Bu voqea bir kun avval, 20-oktabrda, bir unsiya narxi 4,38 ming dollarga yetib, sezilarli o‘sish qayd etilganidan so‘ng sodir bo‘ldi. O‘sha paytda, regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda bir gramm oltin 1 717 880 so‘mga baholangan edi.
22-oktabr tongiga kelib COMEX birjasida qisman barqarorlashuv kuzatildi. Soat 10:00 holatiga ko‘ra, bir troya unsiyasi oltinning narxi 4,16 ming dollarni tashkil etdi, bu bir gramm uchun taxminan 133,76 dollarga tengdir.
O‘zbekiston Markaziy banki aholi uchun sarmoya va jamg‘arma vositasi sifatida oltin quymalarini sotish dasturini 2020-yilda boshlagan edi. Hozirgi kunda 5, 10, 20, 50 va 100 gramm og‘irlikdagi quymalarni xarid qilish mumkin. Regulyator har kuni o‘zining rasmiy veb-saytida xalqaro bozorning joriy kon’yunkturasidan kelib chiqqan holda kotirovkalarni yangilab boradi va e’lon qiladi.

Цены на золото в Узбекистане снизились после рекордного обвала на мировых биржах
Центральный банк Республики Узбекистан скорректировал цены на мерные золотые слитки, реализуемые населению, на фоне заметного падения котировок на мировых рынках драгоценных металлов. По состоянию на 22 октября, стоимость одного грамма золота была установлена на отметке в 1 665 230 сумов, что отражает суточное снижение более чем на 73 тысячи сумов.
Наиболее ощутимо это изменение отразилось на стоимости слитков. Так, цена 5-граммового слитка чистого золота пробы 999,9 опустилась до 8,32 млн сумов, потеряв в стоимости 367 тысяч сумов по сравнению с предыдущим днем. Цены на другие весовые категории также были пересмотрены в сторону понижения.
Эта коррекция на внутреннем рынке последовала за резкими колебаниями на Нью-Йоркской товарной бирже (COMEX). 21 октября стоимость тройской унции золота испытала крупнейшее однодневное падение с 2020 года, опустившись до отметки в 4 тысячи долларов. Это произошло сразу после того, как днем ранее, 20 октября, был зафиксирован значительный рост, когда цена за унцию достигала 4,38 тысяч долларов. На тот момент, согласно данным регулятора, грамм золота в Узбекистане оценивался в 1 717 880 сумов.
К утру 22 октября на бирже COMEX наблюдалась частичная стабилизация. По состоянию на 10:00, стоимость тройской унции золота составила 4,16 тысяч долларов, что эквивалентно примерно 133,76 долларам за один грамм.
Центральный банк Узбекистана инициировал программу по продаже золотых слитков населению в 2020 году как инструмент для инвестиций и сбережений. В настоящее время для покупки доступны слитки весом 5, 10, 20, 50 и 100 граммов. Регулятор ежедневно обновляет и публикует котировки на своем официальном веб-сайте, основываясь на текущей конъюнктуре международного рынка.