O‘zbekistonning 2025-yilning birinchi uch choragidagi tashqi savdo faoliyati sezilarli dinamikani namoyish etib, umumiy hajmi 59,8 mlrd dollarga yetdi. Statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan ushbu ma’lumotlar mamlakatning xalqaro maydondagi iqtisodiy aloqalari sezilarli darajada o‘sganidan dalolat beradi. Qayd etilgan ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11,1 mlrd dollarga yoki 22,9 foizga yuqoridir.
Tovar aylanmasi tarkibining tahlili eksport komponentining ilg‘or o‘sishini ko‘rsatmoqda. O‘zbekistondan xorijga tovar va xizmatlar yetkazib berish hajmi 26,6 mlrd dollarga yetdi, bu 2024-yilning yanvar-sentyabr oylariga nisbatan 33,3 foizga o‘sishni anglatadi. Bunday dinamika asosan oltin yetkazib berishning ortishi hisobiga ta’minlandi, uning umumiy eksport tarkibidagi ulushi 37,1 foizni, shuningdek, xizmatlar va sanoat mahsulotlari ulushini tashkil etdi.
Shu bilan birga, mamlakatga import ham ijobiy, ammo ancha mo‘tadil dinamikani ko‘rsatdi. To‘qqiz oy davomida O‘zbekistonga 33,1 mlrd dollarlik tovarlar olib kirildi. Ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha o‘sish 15,6 foizni tashkil etdi. Import tarkibida an’anaviy ravishda mashina va uskunalar, shuningdek, sanoat mollari va kimyo mahsulotlari ustunlik qilmoqda.
Eksportning ajoyib o‘sishiga qaramay, respublikaning savdo balansi 6,4 mlrd dollar miqdorida manfiy bo‘lib qolmoqda. Shunga qaramay, eksport yetkazib berishning importga nisbatan ilg‘or o‘sish sur’atlari o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlarga qaraganda taqchillikni kamaytirishga imkon berdi. Respublika dunyoning 206 mamlakati bilan savdo aloqalarini olib boradi, bunda Xitoy va Rossiya asosiy hamkorlar bo‘lib qolmoqda.

Товарооборот Узбекистана приблизился к отметке $60 млрд
Внешнеторговая деятельность Узбекистана за первые три квартала 2025 года продемонстрировала значительную динамику, достигнув общего объема в $59,8 млрд. Эти данные, опубликованные Комитетом по статистике, свидетельствуют о существенном росте экономических связей страны на международной арене. Зафиксированный показатель на $11,1 млрд, или 22,9%, превышает цифры за аналогичный период прошлого года.
Анализ структуры товарооборота показывает опережающий рост экспортной составляющей. Объем поставок товаров и услуг из Узбекистана за рубеж достиг $26,6 млрд, что представляет собой увеличение на 33,3% по сравнению с январем-сентябрем 2024 года. Такая динамика в значительной степени была обеспечена за счет увеличения поставок золота, доля которого в общей структуре экспорта составила 37,1%, а также услуг и промышленной продукции.
В то же время импорт в страну также показал положительную, хотя и более умеренную динамику. За девять месяцев в Узбекистан было ввезено товаров на сумму $33,1 млрд. Рост по этому показателю составил 15,6%. В структуре импорта традиционно преобладают машины и оборудование, а также промышленные товары и химическая продукция.
Несмотря на впечатляющий рост экспорта, торговый баланс республики остается отрицательным, составив $6,4 млрд. Тем не менее, опережающие темпы роста экспортных поставок по сравнению с импортными позволили сократить дефицит по сравнению с прошлогодними показателями. Республика поддерживает торговые отношения с 206 странами мира, при этом ключевыми партнерами остаются Китай и Россия.
23 октября 2025 11:47
А в среднем $11 млрд в год от гастарбайтеров из России в эти цифры наверное не входит?
2. Кластер мастера
23 октября 2025 09:19
За то долг растёт как снежный ком,да еще ЮНЕСКО приедут туда расход за 14 дней это с одной стороны а с другой самса будет для них 100 тыс сум будет стоить