O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiyaning umumiy generatsiyadagi ulushi 23% ga yetdi
O‘zbekiston energetika sohasida muhim yutuq qayd etildi: joriy yilning 22-oktabr oqshomi holatiga ko‘ra, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi hajmi yil boshidan buyon 9 milliard kilovatt-soatga yetdi. Energetika vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 2024-yil davomida ishlab chiqarilgan "yashil" energiyaning umumiy hajmidan ikki baravar ko‘pdir.
Ushbu yangi ishlab chiqarish rekordi mahalliy vaqt bilan soat 19:00 da rasman qayd etildi. Qayta tiklanuvchi energetikaning jadal rivojlanish sur’atlarini so‘nggi dinamika ham ko‘rsatib turibdi: avvalgi 8 milliardlik marra 23-sentabrda zabt etilganidan so‘ng, oxirgi milliard kilovatt-soat atigi 29 kun ichida ishlab chiqarildi. Bu o‘sishning infratuzilmaviy asosi mamlakat energetika tizimidagi umumiy quvvati 4682 MVt ga yetgan 12 ta quyosh va beshta shamol elektr stansiyalaridan iborat.
Respublika energetika balansining an’anaviy muhim qismi bo‘lgan gidroelektr stansiyalarni hisobga olganda, qayta tiklanuvchi manbalardan ishlab chiqarilgan energiyaning umumiy hajmi 14,52 milliard kilovatt-soatni tashkil etdi. Shu tariqa, milliy generatsiya umumiy tarkibida "yashil" energiyaning ulushi 23% ga yetdi.
Erishilgan ishlab chiqarish hajmlari sezilarli iqtisodiy va ekologik samara ham bermoqda. Xususan, qayta tiklanuvchi manbalardan foydalanish qariyb 2,73 milliard kubometr tabiiy gazni tejash imkonini berdi. Shu bilan birga, bu atmosfera havosiga 4 million tonnaga yaqin zararli moddalarning chiqarilishining oldini oldi, bu esa ekologik vaziyatni yaxshilashga hissa qo‘shmoqda.
Energetika vazirligining aniqlik kiritishicha, ishlab chiqarilgan "toza" elektr energiyasi 7,5 million xonadonning o‘n oylik ehtiyojini qondirish uchun yetarlidir. Muqobil ravishda, bu hajm 6 million abonentning yillik iste’molini to‘liq qoplashi mumkin.
O‘sish ko‘lamini tushunish uchun o‘tgan yillardagi statistik ma’lumotlarga murojaat qilish lozim. 2022-yilda Navoiy va Samarqand viloyatlarida ishga tushirilgan dastlabki fotoelektr stansiyalari 434 million kVt⋅soat ishlab chiqargan edi. 2023-yilda bu ko‘rsatkich 576,9 million kVt⋅soatgacha o‘sdi, 2024-yil yakunlariga ko‘ra esa 4,86 milliard kVt⋅soatni tashkil etib, sohaning eksponensial o‘sishini namoyon qildi.

В Узбекистане доля возобновляемой энергии в генерации достигла 23%
В энергетическом секторе Узбекистана зафиксирован значительный прорыв: по состоянию на вечер 22 октября объем электроэнергии, выработанной возобновляемыми источниками, достиг отметки в 9 миллиардов киловатт-часов с начала текущего года. Данный показатель, как сообщили в пресс-службе Министерства энергетики, более чем вдвое превышает совокупный объем «зеленой» генерации за весь 2024 год.
Этот новый производственный рекорд был официально зарегистрирован в 19:00 по местному времени. Ускорение темпов развития возобновляемой энергетики демонстрирует недавняя динамика: последний миллиард киловатт-часов был выработан всего за 29 дней, после того как предыдущий рубеж в 8 миллиардов был преодолен 23 сентября. Инфраструктурную основу этого роста составляют 12 солнечных и пять ветряных электростанций, чья суммарная установленная мощность в энергосистеме страны достигла 4682 МВт.
При учете гидроэлектростанций, традиционно являющихся важной частью энергетического баланса республики, общий объем производства из возобновляемых источников составил 14,52 миллиарда киловатт-часов. Таким образом, доля «зеленой» энергии в общей структуре национальной генерации достигла 23%.
Достигнутые объемы выработки имеют и существенный экономический, и экологический эффект. В частности, использование возобновляемых источников позволило сэкономить около 2,73 миллиарда кубометров природного газа. Одновременно это предотвратило выброс в атмосферу порядка 4 миллионов тонн вредных веществ, что вносит вклад в улучшение экологической обстановки.
В Министерстве энергетики уточнили, что произведенной «чистой» электроэнергии достаточно для обеспечения потребностей 7,5 миллионов домохозяйств на протяжении десяти месяцев. Альтернативно, этот объем может полностью покрыть годовое потребление 6 миллионов абонентов.
Для понимания масштабов роста стоит обратиться к статистике прошлых лет. Еще в 2022 году первые фотоэлектрические станции, запущенные в Навоийской и Самаркандской областях, произвели 434 миллиона кВт⋅ч. В 2023 году этот показатель вырос до 576,9 миллионов кВт⋅ч, а по итогам 2024 года он составил уже 4,86 миллиарда кВт⋅ч, демонстрируя экспоненциальный рост отрасли.
25 октября 2025 01:51
Неожиданный приход зимы и мороза покажут объективную картину, как это будет выглядеть.
Не хочется что бы это выглядело - как обычно в прошлые зимы в морозные периоды.
24 октября 2025 08:31
Как только доля "возобновляемой энергии" приблизится к 100%, ничего не будет оставаться как уповать на всевышнего, чтоб дал ветер и солнца.🙏😂😂😂