Osiyo taraqqiyot banki O‘zbekistonning o‘rta ta’lim tizimida fan, texnologiya, muhandislik va matematika (STEM) yo‘nalishlarida o‘qitish sifatini tubdan yaxshilashga qaratilgan 100 million dollar miqdoridagi imtiyozli zaymni ajratishni ma’qulladi. Ushbu moliyaviy tashabbus mamlakat yoshlarini innovatsion iqtisodiyot uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalar bilan ta’minlashga qaratilgan kengroq strategiyaning bir qismidir.
Ushbu loyiha, OTBda ta’kidlanishicha, O‘zbekistonning 2030 yilga borib daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirish maqsadi bilan bevosita bog‘liq. "STEM-ta’limini kuchaytirish orqali O‘zbekiston yanada inklyuziv, barqaror va jahon miqyosida raqobatbardosh kelajak uchun poydevor yaratmoqda", - deya qarorni izohladi OTBning O‘zbekistondagi doimiy vakolatxonasi direktori Kanokpan Lao-Araya.
Dastur doirasida respublika bo‘ylab 200 ta umumta’lim maktabida o‘quv muhiti kompleks modernizatsiya qilinadi. Ushbu o‘quv muassasalari yangilangandan so‘ng qo‘shni maktablar uchun resurs markazlariga aylanib, ilg‘or tajriba va metodikalarni tarqatadi. Modernizatsiya nafaqat maktablarni zamonaviy laboratoriyalar va AKT-infratuzilmasi bilan jihozlashni, balki quyosh energiyasi tizimlarini o‘rnatishni hamda imkoniyati cheklangan o‘quvchilar uchun inklyuziv sharoitlar yaratishni o‘z ichiga oladi.
Loyihada inson omiliga alohida e’tibor qaratilgan. Oltita asosiy STEM fani bo‘yicha o‘qituvchilarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha umummilliy dastur ko‘zda tutilgan. Maqsad - zamonaviy ta’lim texnologiyalaridan faol foydalangan holda o‘qitishga fanlararo yondashuvni joriy etishdir.
Texnologik va ilmiy sohalardagi gender tafovutini bartaraf etish uchun tashabbus maqsadli axborot kampaniyalari va kasbga yo‘naltirish dasturlarini o‘tkazishni o‘z ichiga oladi. Ushbu choralar qizlarni istiqbolli STEM sohalarida karera tanlashga ilhomlantirishga qaratilgan.
Loyiha O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Taraqqiyot strategiyasi ustuvorliklariga mos keladi va raqamli transformatsiya hamda gender tengligini ta’minlash kabi OTBning strategik maqsadlariga hamohangdir. Shuni ta’kidlash joizki, 2025 yil Osiyo taraqqiyot banki va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning 30 yilligini nishonlaydi. Ushbu davr mobaynida bank mamlakatga umumiy qiymati 14,6 milliard dollar bo‘lgan kreditlar, grantlar va texnik yordam ajratdi.

АБР инвестирует $100 млн в STEM-образование Узбекистана
Азиатский банк развития утвердил выделение льготного займа на сумму $100 млн, направленного на кардинальное улучшение качества преподавания в областях науки, технологий, инженерии и математики (STEM) в системе среднего образования Узбекистана. Эта финансовая инициатива является частью более широкой стратегии, призванной обеспечить молодежь страны навыками, необходимыми для инновационной экономики.
Данный проект, как отмечают в АБР, напрямую связан с целью Узбекистана войти к 2030 году в число стран с уровнем дохода выше среднего. «Укрепляя STEM-образование, Узбекистан закладывает основу для более инклюзивного, устойчивого и конкурентоспособного на мировом уровне будущего», - прокомментировала решение Канокпан Лао-Арайа, директор постоянного представительства АБР в Узбекистане.
В рамках программы будет проведена комплексная модернизация учебной среды в 200 общеобразовательных школах по всей республике. Эти учебные заведения после обновления превратятся в ресурсные центры для соседних школ, распространяя передовой опыт и методики. Модернизация предполагает не только оснащение школ современными лабораториями и ИКТ-инфраструктурой, но и установку систем солнечной энергетики, а также создание инклюзивных условий для учащихся с ограниченными возможностями.
Особое внимание в проекте уделено человеческому фактору. Предусмотрена общенациональная программа подготовки и повышения квалификации учителей по шести ключевым предметам STEM. Цель - внедрение междисциплинарного подхода к обучению с активным использованием современных образовательных технологий.
Для преодоления гендерного разрыва в технологических и научных сферах, инициатива включает проведение целевых информационных кампаний и программ по профессиональному консультированию. Эти меры призваны вдохновить девушек на выбор карьеры в перспективных областях STEM.
Проект соответствует приоритетам Стратегии развития Узбекистана на 2022–2026 годы и гармонирует со стратегическими целями самого АБР, такими как цифровая трансформация и обеспечение гендерного равенства. Стоит отметить, что 2025 год знаменует 30-летие партнерства между Азиатским банком развития и Узбекистаном. За этот период банк выделил стране кредиты, гранты и техническое содействие на общую сумму $14,6 млрд.
По данным некоторых исследований, внедрение практических, проектно-ориентированных методов обучения в STEM-дисциплинах может повысить успеваемость учащихся и их интерес к точным наукам в среднем на 15-20% по сравнению с традиционными лекционными форматами.
23 октября 2025 22:12
Выделите пожалуйста деньжат на учителя физики и химии в школе в Ташкенте недалеко от центра столицы.
23 октября 2025 18:42
С этими реформами мы уничтожили образование, 80% уроков не преподают, дети сидят просто в классах, с бегают со школы и пошло поехало.