Toshkent shahar ma’muriyati nodavlat ta’lim xizmatlari sohasini rag‘batlantirish va rivojlantirishga qaratilgan strategik uchrashuv o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi. Ochiq muloqot shaklidagi tadbir 8-noyabrga rejalashtirilgan bo‘lib, poytaxt hokimligi binosida bo‘lib o‘tadi.
Bo‘lajak yig‘ilishning asosiy vazifasi yangi xususiy o‘quv muassasalarini tashkil etish istiqbollarini muhokama qilish va tadbirkorlar duch kelayotgan ma’muriy to‘siqlarni kamaytirishning samarali yo‘llarini izlashdan iborat. Kun tartibidan biznes hamjamiyatining taklif va tashabbuslarini batafsil tahlil qilish, shuningdek, tartibga solish muhitini optimallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqish o‘rin olgan.
Muloqotda ishtirok etish uchun keng doiradagi manfaatdor shaxslar taklif etilgan. Ular orasida ta’lim sohasida faoliyat yuritayotgan amaldagi tadbirkorlar, shuningdek, ushbu sohaga sarmoya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgan investorlar ham bor. Ayniqsa, davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida, xususan, ta’lim ehtiyojlari uchun zamonaviy binolarni qurish sohasidagi loyihalarga alohida e’tibor qaratiladi.
Ishtirokchilarga ta’lim sohasida faoliyat yuritish uchun mavjud imkoniyatlar va shart-sharoitlar to‘g‘risida to‘liq ma’lumot taqdim etiladi. Mutaxassislar nodavlat ta’lim tashkilotlarini, jumladan, maktablar va bolalar bog‘chalarini tashkil etishning huquqiy va tashkiliy jihatlarini tushuntirib beradilar.
Har tomonlama va samarali muhokamani ta’minlash maqsadida tadbirda poytaxt va tuman ma’muriyatlarining vakolatli vakillari ishtirok etadilar. Hukumat tomonidan uchrashuvda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mutaxassislari qatnashadi. Ishbilarmon doiralar manfaatlarini Savdo-sanoat palatasi rahbariyati himoya qiladi.
Tashkilotchilarning ta’kidlashicha, muloqot hayotiy muhim ijtimoiy sohada qulay investitsiya muhitini shakllantirish maqsadida hokimiyat va biznes o‘rtasidagi bevosita hamkorlik uchun platformaga aylanishi kerak.
Qo‘shimcha ma’lumot olish va ochiq muloqotda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish uchun manfaatdor shaxslar poytaxt ma’muriyatining (+998) 71 210-02-30 telefon raqamiga murojaat qilishlari mumkin.

Хокимият Ташкента приглашает бизнес на диалог о будущем частных школ
Городская администрация Ташкента инициирует проведение стратегической встречи, направленной на стимулирование и развитие сектора негосударственных образовательных услуг. Мероприятие в формате открытого диалога запланировано на 8 ноября и состоится в здании столичного хокимията.
Ключевой задачей предстоящего собрания является обсуждение перспектив создания новых частных учебных заведений и поиск эффективных путей для снижения административных барьеров, с которыми сталкиваются предприниматели. На повестке дня - детальный разбор предложений и инициатив от бизнес-сообщества, а также выработка конкретных мер по оптимизации регуляторной среды.
К участию в диалоге приглашен широкий круг заинтересованных лиц. В их числе действующие предприниматели, работающие в сфере образования, а также инвесторы, которые рассматривают возможность вложения средств в этот сектор. Особое внимание будет уделено проектам, реализуемым на принципах государственно-частного партнерства, в частности, в области строительства современных зданий для образовательных нужд.
Участникам будет предоставлена исчерпывающая информация о существующих возможностях и условиях для ведения деятельности в образовательной сфере. Эксперты разъяснят юридические и организационные аспекты учреждения негосударственных образовательных организаций, включая школы и детские сады.
Для обеспечения всестороннего и продуктивного обсуждения в мероприятии примут участие уполномоченные представители столичной и районных администраций. Со стороны правительства на встрече будут присутствовать специалисты из Министерства дошкольного и школьного образования. Интересы деловых кругов представит руководство Торгово-промышленной палаты.
Организаторы подчеркивают, что диалог призван стать платформой для прямого взаимодействия между властью и бизнесом с целью формирования благоприятного инвестиционного климата в жизненно важной социальной сфере.
Для получения дополнительной информации и регистрации на участие в открытом диалоге заинтересованные лица могут обращаться по телефону столичной администрации: (+998) 71 210−02−30.