O‘zbekiston milliy valyutasi - so‘m - joriy yil boshidan buyon AQSh dollariga nisbatan 7%ga mustahkamlanib, ishonchli o‘sishni namoyish etdi. Shu bilan birga, mamlakatda inflyatsiya bosimining pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda. Bunday ma’lumotlarni Markaziy bank raisi Timur Ishmetov 2025-yil 23-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan "Investorlar kuni"dagi nutqida ma’lum qildi. Tadbir xalqaro Franklin Templeton kompaniyasi tomonidan boshqariladigan Milliy investitsiya fondi (UzNIF) tomonidan tashkil etildi.
Moliyaviy regulyator rahbarining nutqi, yaqin yillarda investitsiyalar, savdo va moliya uchun mintaqaviy markaz mavqeini egallashni maqsad qilgan mamlakatning strategik maqsadlariga bag‘ishlandi. Ishmetov xalqaro investorlarga joriy makroiqtisodiy vaziyatni barqarorlik va o‘sish salohiyatining dalili sifatida taqdim etdi.
"Markaziy bank narxlar va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha o‘z mandatiga qat’iy sodiqdir", - deb ta’kidladi MB rahbari. Uning so‘zlariga ko‘ra, inflyatsiya pasayish tendensiyasiga ega va prognozlarga ko‘ra, yil oxiriga kelib uning darajasi 8% atrofida bo‘ladi. Bu iqtisodiyotni regulyatorning 5% darajasida belgilangan o‘rta muddatli maqsadiga yaqinlashtiradi.
Iqtisodiyotning sog‘lomlashayotganidan dalolat beruvchi boshqa asosiy ko‘rsatkichlar qatorida joriy hisob taqchilligining yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3,5%gacha qisqarishi kutilayotgani aytib o‘tildi. Mamlakatning xalqaro zaxiralari tarixiy maksimal darajaga - 55 milliard dollarga yetganiga alohida e’tibor qaratildi, bu esa tashqi iqtisodiy qiyinchiliklarga qarshi mustahkam himoya vositasini yaratadi.
Ishmetovning so‘zlariga ko‘ra, monetar siyosatni o‘zgartirish doirasida uning bashorat qilinuvchanligi va shaffofligini oshirish choralari ko‘rilmoqda. Joriy yilning avgust oyidan boshlab ortiqcha likvidlikni jalb qilishning asosiy vositasi sifatida Markaziy bankning yetti kunlik obligatsiyalari joriy etildi. Regulyator rejalarida depozit auksionlaridan ushbu obligatsiyalarni joylashtirish bo‘yicha auksionlarga to‘liq o‘tish, shuningdek, qat’iy belgilangan stavkadagi REPO operatsiyalarini joriy etish ko‘zda tutilgan. "Maqsadimiz oddiy - monetar siyosatni yanada bashorat qilinadigan qilish va jamiyat ishonchini mustahkamlash", - deb ta’kidladi u.
MB rahbarining baholashicha, O‘zbekiston bank tizimi barqaror, daromadli va yuqori darajada kapitallashgan holatda saqlanib qolmoqda. Bank sektorining jami aktivlari 72 milliard dollarga yetdi, kapitalning yetarlilik ko‘rsatkichi esa 18%ni tashkil etadi. Banklarning 3,5 milliard dollardan ortiq kapital zaxiralariga ega ekanligi ularga yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan moliyaviy xatarlarga samarali qarshilik ko‘rsatish imkonini beradi.
Islohotlar yo‘lidagi muhim qadam sifatida 2024-2025 yillarda mamlakat tarixida birinchi marta XVF va Jahon banki tuzilmalari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan Moliya sektorini baholash dasturining (FSAP) yakunlanishi bo‘ldi. Olingan tavsiyalar moliya tizimining ishonchliligi va shaffofligini yanada mustahkamlash uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Markaziy bank, shuningdek, 2028 yilgacha xalqaro bank nazorati standartlari bo‘lgan Bazel III ni to‘liq joriy etish va 2027 yilgacha xalqaro moliyaviy hisobot standartlariga (IFRS) o‘tish rejalarini tasdiqladi.
Regulyator strategiyasida moliyaviy inklyuzivlik va yangi moliyaviy vositalarni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ishmetov kredit resurslaridan foydalanish imkoniyatlari kengaytirilayotgan kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladi. Shu bilan birga, nobank sektori rivojlanmoqda va bo‘lib to‘lash (BNPL) xizmatlari segmenti uchun tartibga soluvchi asoslar tayyorlanmoqda.
Bundan tashqari, islomiy moliyalashtirishni rivojlantirish uchun qonunchilik bazasining qabul qilinishi kutilmoqda. Regulyator fikricha, bu qadam Yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlaridan investorlar kapitalini jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Timur Ishmetov o‘z nutqini yakunlar ekan, kelgusi yillarni O‘zbekistonga o‘zini asosiy mintaqaviy markaz sifatida namoyon etish imkonini beradigan "hal qiluvchi davr" deb atadi. "Biz sizni bu yo‘lning bir qismi bo‘lishga - bizning hamkorlarimiz va do‘stlarimiz bo‘lishga taklif qilamiz", - deya so‘zini yakunladi u.

Укрепился на 7%: Узбекский сум показал невероятный рост по отношению к доллару
Национальная валюта Узбекистана, сум, продемонстрировала уверенный рост, укрепившись по отношению к доллару США на 7% с начала текущего года. Одновременно с этим в стране наблюдается тенденция к снижению инфляционного давления. Такие данные озвучил председатель Центрального банка Тимур Ишметов в ходе своего выступления на «Дне инвесторов» 23 октября 2025 года. Мероприятие было организовано Национальным инвестиционным фондом (UzNIF), находящимся под управлением международной компании Franklin Templeton.
Выступление главы финансового регулятора было посвящено стратегическим целям страны, которая намерена в ближайшие годы занять позицию регионального центра для инвестиций, торговли и финансов. Ишметов представил международным инвесторам текущую макроэкономическую ситуацию как свидетельство стабильности и потенциала для роста.
«Центральный банк твердо привержен своему мандату по обеспечению ценовой и финансовой стабильности», - заявил глава ЦБ. Он сообщил, что инфляция демонстрирует нисходящий тренд и, согласно прогнозам, к концу года её уровень составит около 8%. Это приближает экономику к среднесрочной цели регулятора, установленной на отметке в 5%.
Среди других ключевых показателей, свидетельствующих об оздоровлении экономики, было названо ожидаемое сокращение дефицита текущего счета до 3,5% от валового внутреннего продукта. Особое внимание было уделено международным резервам страны, которые достигли исторического максимума в $55 миллиардов, что создает значительный буфер прочности против внешних экономических вызовов.
В рамках трансформации монетарной политики, по словам Ишметова, предпринимаются шаги для повышения её предсказуемости и прозрачности. С августа этого года основным инструментом абсорбции избыточной ликвидности стали семидневные облигации Центрального банка. В планах регулятора - полный переход от депозитных аукционов к аукционам по размещению этих облигаций, а также внедрение операций РЕПО с фиксированной ставкой. «Наша цель проста - сделать монетарную политику более предсказуемой и укрепить доверие общества», - подчеркнул он.
Банковская система Узбекистана, по оценке главы ЦБ, сохраняет устойчивость, прибыльность и высокий уровень капитализации. Совокупные активы банковского сектора достигли отметки в $72 миллиарда, при этом показатель достаточности капитала составляет 18%. Наличие у банков капитальных буферов в размере свыше $3,5 миллиардов позволяет им эффективно противостоять потенциальным финансовым рискам.
Важным шагом на пути реформ стало завершение в 2024-2025 годах первой в истории страны Программы оценки финансового сектора (FSAP), проведенной совместно со структурами МВФ и Всемирного банка. Полученные рекомендации лягут в основу дальнейшего укрепления надежности и прозрачности финансовой системы. Центральный банк также подтвердил свои планы по полному внедрению международных стандартов банковского регулирования Basel III к 2028 году и переходу на международные стандарты финансовой отчетности (IFRS) к 2027 году.
Отдельное внимание в стратегии регулятора уделяется вопросам финансовой инклюзивности и развитию новых финансовых инструментов. Ишметов отметил важность поддержки малого и среднего бизнеса, для которого расширяется доступ к кредитным ресурсам. Наряду с этим, развивается небанковский сектор и готовятся регуляторные рамки для сегмента сервисов рассрочки (BNPL).
Кроме того, ожидается принятие законодательной базы для развития исламского финансирования. Этот шаг, по мнению регулятора, откроет новые возможности для привлечения капитала от инвесторов из стран Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии.
Завершая свое выступление, Тимур Ишметов назвал предстоящие годы «определяющим моментом», который позволит Узбекистану зарекомендовать себя в качестве ключевого регионального хаба. «Мы приглашаем вас стать частью этого пути - нашими партнёрами и друзьями», - заключил он.
25 октября 2025 15:04
Надо бабки вкладывать в рубли,юани,золото в слитках.немного можно и в бтс вложить.
25 октября 2025 08:42
Искуственное понижение это кому то на руку . А тем более на это тратится золото не свое же а государственное
3. банкомуть
24 октября 2025 20:12
вот два пусто,вот капуста.
4. User
24 октября 2025 16:05
Теперь у нас цены растут потому, что сум укрепился, кто бы мог подумать !
24 октября 2025 14:27
Обратите внимание, что цены на импортные товары не снизилась.
Было бы логично, что импортированный товар, который в начале года был 130 тысяч сумов сейчас стоил бы 121 тысячу сумов. Но этого не произошло, цены, наоборот, даже выросли
25 октября 2025 23:07
Рыночной экономикой и не пахнет, "голимая" спекуляция, вот смысл нашего бытия
24 октября 2025 12:51
это не сум укрепился, а доллар опустился, политика США отрезает доллар от мировой экономики с введением санкций тоже ждет и евро если они не перестанут вводить свои незаконные санкции