O‘zbekiston iqtisodiyoti 2025-yilda 6,7%ga o‘sadi - VEB prognozi
O‘zbekiston iqtisodiyoti 2025-yilda 6,7 foiz darajasida o‘sishni namoyon etadi. Bunday prognoz VEB Tadqiqot va ekspertiza instituti tahliliy hisobotida keltirilgan. Bu baho 6,1% darajasida belgilangan konsensus-prognozdan yuqori bo‘lib, respublika istiqbollariga nisbatan yuqori optimizmdan dalolat beradi. Tahlilchilarning kutishicha, keyingi yillarda, 2026-yildan 2027-yilgacha, iqtisodiy yuksalish sur’atlari biroz sekinlashib, 6,0-6,2% oralig‘ida barqarorlashadi.
Bunday ishonchli dinamikaning asosini bir qator omillar tashkil etadi, ular orasida ekspertlar yuqori va barqaror demografik o‘sishni alohida ta’kidlaydilar. Bu jarayon, o‘z navbatida, ichki iste’mol talabining kengayishini rag‘batlantiradi. Shu bilan birga, asosan o‘z quvvatlarini oshirishda davom etayotgan xususiy sektor faolligi hisobiga ishlab chiqarish salohiyatining sifatli o‘sishi prognoz qilinmoqda.
Iqtisodiy o‘sishga tashqi omillar qo‘shimcha yordam beradi. Oltin va uran qazib olish hamda keyingi eksporti hajmining oshishi kutilmoqda, bu mamlakat byudjeti uchun muhim daromad manbai hisoblanadi. Bundan tashqari, VEB tahlilchilari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimining yuqoriligicha qolishi va to‘lov balansi hamda aholi daromadlarini qo‘llab-quvvatlashda muhim rol o‘ynaydigan transchegaraviy pul o‘tkazmalari barqaror o‘sishini prognoz qilmoqdalar.
Regulyator uchun asosiy vazifalardan biri inflyatsion jarayonlarni jilovlash bo‘lib qoladi. Prognozga ko‘ra, 2025-yil yakunlari bo‘yicha inflyatsiya 8,6-8,7% darajasida mustahkamlanishi mumkin. Biroq, o‘rta muddatli istiqbolda, 2026-2027-yillarga kelib, uning 6,0-7,0%lik maqsadli ko‘rsatkichlargacha sekinlashishi kutilmoqda. Ushbu maqsadlarga erishish uchun Markaziy bank mo‘tadil qat’iy pul-kredit siyosatiga amal qilishi taxmin qilinmoqda. Bunday choralar inflyatsion xatarlarni minimallashtirish va milliy valyuta kursining barqarorligini ta’minlashga qaratilgan. Ushbu strategiya doirasida, Markaziy bankning 2025-yil uchun asosiy stavkasi 13,5% darajasida, AQSh dollarining o‘rtacha yillik kursi esa-taxminan 13,9 ming so‘m atrofida prognoz qilinmoqda.
Respublikaning tashqi savdo aylanmasi nomutanosiblikni namoyon etishda davom etadi: 2025-yilda tovarlar eksporti hajmi 27,9 mlrd dollar darajasida prognoz qilinayotgan bo‘lsa, import 39,6 mlrd dollarga yetadi. Shunday qilib, savdo balansidagi defitsit saqlanib qoladi, ammo ekspertlar uning asta-sekin qisqarish tendensiyasini qayd etmoqdalar.
Tovarlar savdosidagi salbiy saldoga qaramay, joriy operatsiyalar hisobi to‘lov balansining 2025-2026-yillar davomida ijobiy zonaga chiqish salohiyati mavjud. Bu jarayonda mehnat migrantlaridan kelib tushayotgan pul o‘tkazmalari hajmining ortishi va xizmatlar eksportining ko‘payishi hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Shu bilan birga, davlat qarzi hajmining yalpi ichki mahsulotga nisbatan 35,6% gacha oshishi prognoz qilinmoqda, bu mutlaq qiymatda taxminan 47,8 mlrd dollarni tashkil etadi. O‘sishning asosiy sababi tashqi qarzlar bo‘lib, hukumat ularni yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish va davlat byudjeti defitsitini qoplash uchun yo‘naltirishni rejalashtirmoqda.
VEB Instituti tahlilchilari o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda iqtisodiy o‘sishni kuchaytirishga qodir bir qator yo‘nalishlarni ajratib ko‘rsatmoqdalar. Biznes uchun moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga olib keladigan monetar siyosatni yanada yumshatish asosiy katalizatorlardan biri sifatida tilga olinmoqda. Davlat aktivlarini xususiylashtirish kursini davom ettirish va mamlakatda ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan tizimli islohotlar muhim omil bo‘lib qolmoqda.
YAIMga qazib oluvchi va qayta ishlovchi sanoat, shu jumladan mashinasozlik va yengil sanoat kabi tarmoqlar salmoqli hissa qo‘shishi kutilmoqda. Iqtisodiyotni jadal raqamlashtirish va xizmatlar sektori-jumladan, transport, moliya va turizmni-ilg‘or rivojlantirish ham asosiy o‘sish nuqtalari sifatida belgilangan. Bundan tashqari, Rossiya va YeOII mamlakatlari bilan integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish hamda O‘zbekistonning yangi transport-logistika yo‘laklarini shakllantirishda faol ishtirok etishida ham salohiyat ko‘rilmoqda. Uzoq muddatli istiqbolda inson kapitaliga-sog‘liqni saqlash, ta’lim va ilm-fanga-kiritilgan investitsiyalar mamlakat iqtisodiyotining barqaror va sifatli rivojlanishini ta’minlash uchun hal qiluvchi omillarga aylanishi mumkin.

Прогноз ВЭБ: Экономика Узбекистана вырастет на 6,7% в 2025 году
Экономика Узбекистана в 2025 году продемонстрирует рост на уровне 6,7 процента. Такой прогноз представлен в аналитическом отчете Института исследований и экспертизы ВЭБ. Эта оценка превышает консенсус-прогноз, установленный на отметке в 6,1%, что свидетельствует о повышенном оптимизме в отношении перспектив республики. Аналитики ожидают, что в последующие годы, с 2026 по 2027, темпы экономического подъема несколько замедлятся, стабилизировавшись в диапазоне 6,0–6,2%.
Основой для столь уверенной динамики послужит совокупность факторов, среди которых эксперты выделяют высокий и устойчивый демографический прирост. Этот процесс, в свою очередь, стимулирует расширение внутреннего потребительского спроса. Одновременно с этим, прогнозируется качественный рост производственного потенциала, главным образом за счет активности частного сектора, который продолжает наращивать свои мощности.
Дополнительную поддержку экономическому росту окажут внешние факторы. Ожидается увеличение объемов добычи и последующего экспорта золота и урана, что является значимой статьей доходов для бюджета страны. Помимо этого, аналитики ВЭБ прогнозируют сохранение высокого притока прямых иностранных инвестиций и стабильный рост трансграничных денежных переводов, играющих важную роль в поддержании платежного баланса и доходов населения.
Одной из ключевых задач для регулятора останется сдерживание инфляционных процессов. По итогам 2025 года, согласно прогнозу, инфляция может закрепиться на уровне 8,6–8,7%. Однако, в среднесрочной перспективе, к 2026–2027 годам, ожидается ее замедление до целевых показателей в 6,0–7,0%. Для достижения этих целей Центральный банк, как предполагается, будет придерживаться умеренно жесткой денежно-кредитной политики. Такие меры направлены на минимизацию инфляционных рисков и обеспечение стабильности обменного курса национальной валюты. В рамках этой стратегии, основная ставка ЦБ на 2025 год прогнозируется на уровне 13,5%, а среднегодовой курс доллара США-около 13,9 тыс. сумов.
Внешнеторговый оборот республики продолжит демонстрировать дисбаланс: объем экспорта товаров в 2025 году прогнозируется на уровне $27,9 млрд, тогда как импорт достигнет отметки в $39,6 млрд. Таким образом, дефицит торгового баланса сохранится, однако эксперты отмечают тенденцию к его постепенному сокращению.
Несмотря на отрицательное сальдо в торговле товарами, счет текущих операций платежного баланса имеет потенциал для выхода в положительную зону в период 2025–2026 годов. Ключевую роль в этом процессе сыграют растущие объемы денежных переводов от трудовых мигрантов и увеличение экспорта услуг.
Вместе с тем, прогнозируется увеличение объема государственного долга до 35,6% от валового внутреннего продукта, что в абсолютном выражении составит около $47,8 млрд. Основной причиной роста станут внешние заимствования, которые правительство планирует направить на реализацию масштабных инфраструктурных проектов и на покрытие дефицита государственного бюджета.
Аналитики Института ВЭБ выделяют ряд направлений, способных усилить экономический рост в средне- и долгосрочной перспективе. Дальнейшее смягчение монетарной политики, которое приведет к расширению доступа к финансовым ресурсам для бизнеса, называется одним из главных катализаторов. Важным фактором остается продолжение курса на приватизацию государственных активов и системные реформы, направленные на улучшение делового климата в стране.
Ожидается, что значительный вклад в ВВП внесет рост добывающей и обрабатывающей промышленности, включая такие отрасли, как машиностроение и легкая промышленность. Ускоренная цифровизация экономики и опережающее развитие сектора услуг-включая транспорт, финансы и туризм-также определены как ключевые точки роста. Кроме того, потенциал видят в углублении интеграционных процессов с Россией и странами ЕАЭС, а также в активном участии Узбекистана в формировании новых транспортно-логистических коридоров. В долгосрочной перспективе инвестиции в человеческий капитал-здравоохранение, образование и науку-могут стать решающими факторами для обеспечения устойчивого и качественного развития экономики страны.
24 октября 2025 19:22
хороший рост экономики выбрали наши экономисты путем повышения тарифов и налогов перед повышением пенсий и зарплат и еще повышение налогов и тарифов больше в процентном соотношении даже чем заявленная инфляция
24 октября 2025 13:21
А что такое - этот "Институт исследований и экспертизы ВЭБ"? Кто это? Это наша организация? Почему ни слова об этом? Сокращение "ВЭБ" подталкивает к мысли, что это российский Внешэкономбанк.