Uzum 400 mlrd so‘mlik yangi obligatsiyalar chiqarilishi bilan garovni ikki barobarga oshirdi
Raqamli ekotizim Uzum Toshkent fond birjasida o‘zining ikkinchi korporativ obligatsiyalar chiqarilishini joylashtirishga tayyorgarlik ko‘rayotganini e’lon qildi, bu esa mahalliy kapital bozorida qarz vositalariga bo‘lgan ishtahaning ortib borayotganidan dalolat beradi. Yangi chiqarilishning umumiy hajmi 400 milliard so‘mni tashkil etadi.
Qimmatli qog‘ozlar emitenti sifatida Uzum guruhiga kiruvchi tarkibiy bo‘linma - Makesense kompaniyasi ish yuritadi. Fond maydonchasining rasmiy xabariga ko‘ra, obligatsiyalar listing jarayonidan o‘tgan va birja kotirovka varag‘iga kiritilgan. Qarz vositalari bo‘yicha savdolar 3-noyabrdan boshlab UZUMN2B2 tikeri ostida boshlanadi.
Ushbu transh doirasida kompaniya 4 ming dona obligatsiya joylashtirishni rejalashtirmoqda, ularning har birining nominal qiymati 100 million so‘m darajasida belgilangan. Ushbu qimmatli qog‘ozlarning muomala muddati ikki yil yoki 720 kunni tashkil etadi. Yangi bondlar bo‘yicha kupon stavkasi yillik 24% miqdorida belgilangan, bu esa debyut chiqarilishdagidan bir foiz punktiga pastdir. Investorlarga foiz to‘lovlari har chorakda, ya’ni har 90 kunda amalga oshiriladi.
Bu qadam kompaniyaning joriy yilning mart oyida fond bozoridagi muvaffaqiyatli debyutidan so‘ng amalga oshirilmoqda. O‘shanda Uzum, shuningdek Makesense kompaniyasi orqali, yillik 25% stavka bilan o‘zining birinchi obligatsiya zayomini joylashtirib, 300 milliard so‘m jalb qilgan edi. Jalb qilingan mablag‘lar ekotizimning fintex yo‘nalishini faol rivojlantirish va kengaytirishga yo‘naltirildi.
Uzum ekotizimining moliyaviy direktori Nikita Gulayev yangi emissiyani sharhlar ekan, uning mahalliy qarz kapitali bozorining yanada shakllanishi va rivojlanishi uchun ahamiyatini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatdagi iqtisodiy o‘sishning hozirgi bosqichi "kengroq moliyaviy vositalar palitrasini talab qiladi", bu esa kompaniyani investitsiyalarni jalb qilishning shunga o‘xshash mexanizmlaridan foydalanishga undaydi. Uzum kabi yirik ishtirokchilarning qarz kapitali bozorini rivojlantirishdagi ishtiroki ham biznesning o‘sish ehtiyojlariga, ham korporativ ijtimoiy mas’uliyat vazifalariga javob beradigan qonuniy qadam sifatida qaralmoqda.

Uzum удваивает ставку с новым выпуском облигаций на 400 млрд сумов
Цифровая экосистема Uzum анонсировала подготовку к размещению своего второго выпуска корпоративных облигаций на Ташкентской фондовой бирже, что свидетельствует о растущем аппетите к долговым инструментам на местном рынке капитала. Общий объем нового выпуска составит 400 миллиардов сумов.
Эмитентом ценных бумаг выступит компания Makesense, структурное подразделение, входящее в группу Uzum. Согласно официальному сообщению фондовой площадки, облигации уже прошли процедуру листинга и включены в биржевой котировальный лист. Торги долговыми инструментами начнутся с 3 ноября под тикером UZUMN2B2.
В рамках этого транша компания планирует разместить 4 тысячи облигаций, номинальная стоимость каждой из которых установлена на уровне 100 миллионов сумов. Срок обращения данных ценных бумаг составит два года, или 720 дней. Купонная ставка по новым бондам определена в размере 24% годовых, что на один процентный пункт ниже, чем у дебютного выпуска. Выплата процентов инвесторам будет производиться на ежеквартальной основе, то есть каждые 90 дней.
Этот шаг последовал за успешным дебютом компании на фондовом рынке в марте текущего года. Тогда Uzum, также через компанию Makesense, привлек 300 миллиардов сумов, разместив свой первый облигационный займ под 25% годовых. Привлеченные средства были направлены на активное развитие и масштабирование финтех-направления экосистемы.
Финансовый директор экосистемы Uzum, Никита Гуляев, комментируя новую эмиссию, подчеркнул ее значение для дальнейшего становления и развития локального рынка долгового капитала. По его словам, текущий этап экономического роста в стране «требует большей палитры финансовых инструментов», что и стимулирует компанию к использованию подобных механизмов привлечения инвестиций. Участие крупных игроков, таких как Uzum, в развитии рынка долгового капитала рассматривается как закономерный шаг, отвечающий как потребностям роста самого бизнеса, так и задачам корпоративной социальной ответственности.
1. Фарход
26 октября 2025 14:02
Лучше поставить в банк, это выгоднее и не облагается налогом.
25 октября 2025 23:04
Не верю в облигации и векселя, еще с прошлого века дурили население такой "хренью" изымая деньги у населения, превращая их в долговые обязательства, а потом вовсе превращали в никчемные бумажки.
25 октября 2025 14:59
Не интересно.квартальный купон это прошлый век.и номинал 100лямов тоже самое.да и процент очень низкий,всего то на 1% выше депозита.да и гарантии никто не даст что контора не обонкротится.