Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp eng yirik kriptovalyuta birjasi Binance asoschisi sifatida tanilgan Changpeng Zhaoni to‘liq afv etish to‘g‘risida farmon chiqardi. Reuters axborot agentligi xabariga ko‘ra, ushbu qaror milliarderning avval federal sud tomonidan chiqarilgan sudlanganligini bekor qiladi.
Oq uyning rasmiy bayonotida matbuot kotibi Karoline Leavitt davlat rahbarining o‘z konstitutsiyaviy vakolatlari doirasida harakat qilganini ta’kidladi. Leavitt Zhaoning Jo Bayden prezidentligi davrida boshlangan oldingi jinoiy ta’qibini "kriptosferaga qarshi urush" deb atadi, bu esa uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat moliya sektorining innovatsion rivojlanishiga zarar yetkazgan.
Changpeng Zhaoning o‘zi Donald Trampga "AQShning adolat, halollik va innovatsiyalar tamoyillariga sodiqligini qo‘llab-quvvatlagani uchun" minnatdorchilik bildirdi. O‘z murojaatida milliarder shuningdek: "Amerikani dunyoning kriptovalyuta poytaxtiga aylantirish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni ishga solamiz", - deya va’da berdi.
Bozor tahlilchilari prezidentning afv etishi Binance uchun 2023-yildan beri faoliyati cheklangan Amerika Qo‘shma Shtatlari moliya bozoriga rasmiy qaytish imkoniyatini ochadi, deb hisoblamoqda. Bozor munosabati darhol sezildi: ushbu yangiliklar fonida platformaning mahalliy tokeni bo‘lgan BNB narxi bir sutka ichida 4,7% ga o‘sib, bir birlik uchun $1140 belgisiga yetdi.
Shuni ta’kidlash joizki, joriy yilning bahorida Binance birjasi Tramp oilasiga aloqador bo‘lgan World Liberty Financial kriptovalyuta loyihasini qo‘llab-quvvatlagan edi. Investitsiya kelishuvi doirasida platforma BAAning MGX investitsiya xoldingidan $2 mlrd miqdoridagi USD1 steyblkoinlarini qabul qilib, ushbu tokenning eng yirik egasiga aylandi.
Eslatib o‘tamiz, Changpeng Zhaoga nisbatan jinoiy ish bo‘yicha hukm Sietl federal sudi tomonidan 2024-yil aprel oyida chiqarilgan edi. Binance asoschisi jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish sohasidagi Amerika qonunchiligini buzganlikda o‘z aybini tan olgan. Natijada, ayblov tomoni uch yillik qamoq jazosini talab qilgan bo‘lsa-da, u to‘rt oylik qamoq jazosiga va $50 mln miqdorida jarima to‘lashga hukm qilingan edi.
Bundan oldin boshqa huquqiy jarayonlar ham bo‘lib o‘tgan. 2023-yilda AQSh Qimmatli qog‘ozlar va birjalar komissiyasi (SEC) Binancega qarshi da’vo arizasi bilan murojaat qilib, 13 ta ayblovni, jumladan, investorlarni chalg‘itish va savdolarni manipulyatsiya qilish kabi ayblarni ilgari surgan edi. Biroq, joriy yilning may oyida SEC o‘z da’volarini qaytarib oldi. Shu bilan birga, Tovar fyucherslari savdosi bo‘yicha komissiya (CFTC) birjani derivativlar savdosi qoidalarini buzganlikda ayblagan edi. Bu nizo 2023-yil dekabr oyida Illinoys shtati sudi Binance regulyatorga $2,7 mlrd to‘lashi shart bo‘lgan kelishuv bitimini tasdiqlashi bilan yakunlandi.

Дональд Трамп снял судимость с основателя Binance
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп издал указ о полном помиловании Чанпэна Чжао, известного как основатель крупнейшей криптовалютной биржи Binance. Данное решение, как передает информационное агентство Reuters, аннулирует судимость миллиардера, вынесенную ранее федеральным судом.
В официальном заявлении Белого дома, озвученном пресс-секретарем Кэролайн Левитт, подчеркивается, что глава государства действовал в рамках своих конституционных полномочий. Левитт охарактеризовала предыдущее судебное преследование Чжао, инициированное во время президентства Джо Байдена, как целенаправленную «войну с криптосферой», что, по ее словам, наносило ущерб инновационному развитию финансового сектора страны.
Сам Чанпэн Чжао выразил благодарность Дональду Трампу за «поддержание приверженности США принципам справедливости, честности и инновациям». В своем обращении миллиардер также пообещал: «Мы приложим все усилия, чтобы сделать Америку мировой криптовалютной столицей».
Аналитики рынка полагают, что президентское помилование открывает для Binance возможность официального возвращения на финансовый рынок Соединенных Штатов, деятельность на котором была для биржи ограничена с 2023 года. Реакция рынка последовала незамедлительно: на фоне этих новостей стоимость нативного токена площадки, BNB, продемонстрировала рост на 4,7% в течение суток, достигнув отметки в $1140 за единицу.
Стоит отметить, что весной текущего года биржа Binance оказала поддержку криптовалютному проекту World Liberty Financial, который аффилирован с семьей Трампа. В рамках инвестиционной сделки площадка получила от инвестиционного холдинга MGX из ОАЭ стейблкоины USD1 на сумму в $2 млрд, что сделало Binance крупнейшим держателем данного токена.
Напомним, что приговор по уголовному делу в отношении Чанпэна Чжао был вынесен федеральным судом Сиэтла в апреле 2024 года. Основатель Binance признал свою вину в нарушении американского законодательства в сфере противодействия отмыванию преступных доходов. В результате он был приговорен к четырем месяцам тюремного заключения и выплате штрафа в размере $50 млн, хотя сторона обвинения настаивала на трехлетнем сроке.
Этому предшествовали и другие юридические разбирательства. В 2023 году Комиссия по ценным бумагам и биржам США (SEC) инициировала иск против Binance, выдвинув 13 обвинений, среди которых были введение инвесторов в заблуждение и манипулирование торгами. Однако в мае этого года SEC отозвала свои претензии. Параллельно с этим, Комиссия по торговле товарными фьючерсами (CFTC) обвиняла биржу в нарушениях правил торговли деривативами. Этот спор завершился в декабре 2023 года, когда суд штата Иллинойс утвердил мировое соглашение, по которому Binance обязалась выплатить регулятору $2,7 млрд.