O‘zbekistonda fuqarolarga soliq organlariga yordam berganliklari uchun 24 mlrd so‘mdan ortiq pul to‘landi
2025-yilning dastlabki uch choragi davomida O‘zbekiston aholisining soliq intizomi masalalaridagi faol fuqarolik pozitsiyasi ularga sezilarli moliyaviy natijalar keltirdi. Soliq qo‘mitasining maxsus tizimi orqali to‘langan mukofotlarning umumiy miqdori 24,1 milliard so‘mga yetdi. Bu mablag‘lar qoidabuzar tadbirkorlardan undirilgan jarimalar umumiy summasining 20 foizini tashkil etadi.
Fuqarolik nazorati vositasiga Soliq mobil ilovasi, aniqrog‘i uning Soliq Sambar tizimi aylandi va u orqali to‘qqiz oy ichida 82,8 mingdan ortiq murojaat yuborildi. Kelib tushgan shikoyatlar tahlili shuni ko‘rsatadiki, chakana savdo va xizmat ko‘rsatish sohasidagi eng keng tarqalgan muammo fiskal cheklarning berilmasligi bo‘lib qolmoqda - bu qoidabuzarlik bo‘yicha 74 970 ta shikoyat kelib tushgan.
Boshqa ko‘p uchraydigan qoidabuzarliklar qatorida bank kartalari orqali to‘lovlarni qabul qilishdan bosh tortish holatlari ham bor, bu borada 3 001 ta shikoyat kelib tushgan. Bundan tashqari, soliq qonunchiligiga rioya qilmaslikning boshqa turlari, jumladan, naqd pulsiz to‘lov paytida tovarlar va xizmatlar narxini sun’iy ravishda oshirish holatlari bo‘yicha 4 702 ta xabar qayd etilgan.
Fiskal organlarning aholidan kelib tushgan signallarga munosabati ancha samarali bo‘ldi. Olingan ma’lumotlar asosida 34,1 mingta joyiga chiqqan holda soliq tekshiruvlari tashkil etildi. Ushbu tekshiruvlar natijasida murojaatlarda ko‘rsatilgan qoidabuzarlik faktlari 98,8% holatda o‘z tasdig‘ini topdi, bu esa insofsiz tadbirkorlarga nisbatan tegishli sanksiyalar qo‘llanilishiga olib keldi.
Ushbu chora-tadbirlar soliq savodxonligini va iqtisodiyotning shaffofligini oshirish bo‘yicha kengroq kampaniyaning bir qismidir. Shu munosabat bilan, Soliq qo‘mitasi xuddi shu davrda davlat budjetiga 158,7 trillion so‘m soliq tushganini ma’lum qildi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 18% ga ko‘pdir.

В Узбекистане гражданам выплатили более 24 млрд сумов за помощь налоговым органам
В течение первых трех кварталов 2025 года активная гражданская позиция жителей Узбекистана в вопросах налоговой дисциплины принесла им существенные финансовые плоды. Общая сумма вознаграждений, выплаченных через специальную систему Налогового комитета, достигла 24,1 миллиарда сумов. Эти средства представляют собой 20% от общей суммы штрафов, взысканных с предпринимателей-нарушителей.
Инструментом гражданского контроля стало мобильное приложение Soliq, а именно его система Soliq Sambar, через которую за девять месяцев было направлено свыше 82,8 тысячи обращений. Анализ поступивших жалоб показывает, что наиболее распространенной проблемой в сфере розничной торговли и услуг остается невыдача фискальных чеков – на это нарушение пришлось 74 970 жалоб.
Среди других часто встречающихся нарушений - отказ в приеме к оплате банковских карт, по этому поводу поступила 3 001 жалоба. Кроме того, было зафиксировано 4 702 сообщения о других видах несоблюдения налогового законодательства, включая случаи искусственного завышения стоимости товаров и услуг при безналичной оплате.
Реакция фискальных органов на сигналы от населения оказалась весьма эффективной. На основании полученных данных было организовано 34,1 тысячи выездных налоговых инспекций. В результате этих проверок, в 98,8% случаев заявленные в обращениях факты нарушений нашли свое подтверждение, что привело к применению соответствующих санкций в отношении недобросовестных предпринимателей.
Эти меры являются частью более широкой кампании по повышению налоговой грамотности и прозрачности экономики. На этом фоне Налоговый комитет отчитался о поступлении в государственный бюджет 158,7 триллиона сумов налогов за аналогичный период, что на 18% превышает показатели прошлого года.
1. Большой Брат
27 октября 2025 00:01
Кому выплатили? Несколько раз писал в Soliq приложение что мне кэшбек не дают за заказ уже более полугода, а в ответ постоянно отписки "ждите когда допроверим" и "разбирайтесь с продавцом". Хотя чек отсканирован ещё в марте
25 октября 2025 06:19
Народ отработал за налоголовиков.Вся работа должна оплачиваться.
3. Туз
25 октября 2025 05:33
Не работает нормально это приложение чтобы оформить нарушения ,нужно ввести инн нарушителя ,название нарушителя ,месторасположение точное ,видео подтверждающие нарушение, специальное фото ,только какое ?только им известно, фото которое непосредственно нарушения наверное .Потом ждать 15 дней потом приходит отказ )))Как была коррупция в этом сегменте и направлении так и осталась, пол столицы продает плов шашлык самсу без терминалов и вообще сэс разрешения.