O‘zbekistonda Kolorado Konchilik Maktabi bilan hamkorlikda Geologik Kompetensiyalar Markazi tashkil etiladi
Bugun ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekiston geologiya sektorini modernizatsiya qilish bo‘yicha muhim qadamlar tashlab, geologiya sohasida ilg‘or Kompetensiyalar Markazini ochishni rejalashtirmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ma’qullangan ushbu loyiha xalqaro hamkorlar, jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlarining nufuzli Kolorado Konchilik Maktabi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Bu hamkorlik mamlakatning yer osti boyliklarini o‘rganish sohasidagi ilmiy-tadqiqot va amaliy salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Kompetensiyalar Markazini tashkil etish tashabbusi fundamental ilmiy tadqiqotlarni O‘zbekiston geologiya sohasi oldida turgan amaliy vazifalar bilan birlashtirishga qaratilgan. Markaz ishida eng yangi texnologik yechimlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratiladi. Xususan, raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt vositalari, shuningdek, ilg‘or aerogeofizik usullardan faol foydalanish ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu respublika hududida yangi foydali qazilma konlarini topish va baholash jarayonini sezilarli darajada tezlashtirishi kerak.
Ushbu yo‘nalishni rivojlantirish zamonaviy raqamli platformalardan foydalangan holda katta hajmdagi geologiya-qidiruv ma’lumotlarini chuqur tahlil qilishni nazarda tutadi. Bundan tashqari, Markaz geokimyoviy va kosmogologik tadqiqotlarni integratsiyalash bilan shug‘ullanadi, bu esa yer qobig‘ining tuzilishi va mineral resurslarning joylashuvi haqida yanada kengroq tasavvurga ega bo‘lish imkonini beradi. Bunday usullar sinergiyasi geologiya-qidiruv ishlarining samaradorligini sezilarli darajada oshirishi va mintaqaviy konlarni qidirish va baholash loyihalarini kengaytirishga yordam berishi kutilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev loyiha bilan tanishib chiqib, ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatladi va uning mamlakat iqtisodiyoti rivojlanishi uchun strategik ahamiyatini ta’kidladi. Bunday Kompetensiyalar Markazini yaratish O‘zbekistonga nafaqat ilg‘or jahon amaliyotini joriy etish, balki geologiya sohasidagi eng yangi texnologiyalar bilan ishlay oladigan yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash imkonini beradi. Bu esa o‘z navbatida tog‘-kon sanoatining barqaror rivojlanishini ta’minlaydi va respublikaning xomashyo bazasini uzoq muddatli istiqbolda mustahkamlaydi.
Yerdagi eng qadimgi tosh - Kanadada topilgan Akasta gneysi bo‘lib, uning yoshi taxminan 4,03 milliard yilga baholanadi, bu sayyoramiz yoshining deyarli 90 foizini tashkil etadi.

В Узбекистане будет создан Центр геологических компетенций совместно с Горной школой из США
Сегодня стало известно, что Узбекистан предпримет значительные шаги по модернизации своего геологического сектора, планируя открыть передовой Центр компетенций в области геологии. Данный проект, получивший одобрение президента Шавката Мирзиёева, будет реализован в сотрудничестве с международными партнерами, ключевым из которых является престижная Горная школа Колорадо из Соединенных Штатов Америки. Это сотрудничество призвано укрепить научно-исследовательский и прикладной потенциал страны в сфере изучения недр.
Инициатива создания Центра компетенций направлена на интеграцию фундаментальных научных изысканий с практическими задачами, стоящими перед геологической отраслью Узбекистана. Основной акцент в работе Центра будет сделан на внедрении новейших технологических решений. В частности, речь идет об активном использовании цифровых технологий, инструментов искусственного интеллекта, а также передовых аэрогеофизических методов, что должно существенно ускорить процесс обнаружения и оценки новых месторождений полезных ископаемых на территории республики.
Развитие данного направления предполагает глубокий анализ больших объемов геологоразведочных данных с использованием современных цифровых платформ. Кроме того, Центр займется интеграцией геохимических и космогеологических исследований, что позволит получать более комплексное представление о структуре земной коры и распределении минеральных ресурсов. Ожидается, что такая синергия методов значительно повысит эффективность геологоразведочных работ и будет способствовать расширению региональных проектов по поиску и оценке месторождений.
Президент Шавкат Мирзиёев, ознакомившись с проектом, выразил поддержку данной инициативе, подчеркнув ее стратегическую важность для экономического развития страны. Создание подобного Центра компетенций позволит Узбекистану не только внедрить передовые мировые практики, но и подготовить высококвалифицированных специалистов, способных работать с новейшими технологиями в сфере геологии. Это, в свою очередь, обеспечит устойчивое развитие горнодобывающей промышленности и укрепит сырьевую базу республики на долгосрочную перспективу.
Старейшая порода на Земле — гнейс Акаста, найденный в Канаде, возраст которого оценивается примерно в 4,03 миллиарда лет, что составляет почти 90% возраста самой планеты.
29 октября 2025 23:18
Отлично.Прекрасно.Так держать.
28 октября 2025 14:29
Постоянно что-то создают и не доводят до логического конца .
Зачем ?
28 октября 2025 14:22
Янки как всегда пытаются продать бусы и фантики за золото . ( ископаемые ) . Жалко что у руля купи продай а не стратег