Samarqand viloyatida energetik mustaqillikni mustahkamlash va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli energetika loyihasi amalga oshirilmoqda. Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) umumiy qiymati qariyb 1,45 milliard dollarga teng bo‘lgan ikkita ilg‘or energetika majmuasi qurilishini moliyalashtiradigan konsorsiumga boshchilik qiladi.
Ushbu obyektlar quyosh elektr stansiyalari va integratsiyalashgan energiya saqlash tizimlarini o‘z ichiga oladi va respublikadagi o‘z turida eng yiriklaridan biriga aylanadi. Yangi majmualarning umumiy quvvati 1000 megavattga yetadi, bu mamlakat energetika balansini diversifikatsiya qilish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Loyihaning moliyalashtirish tuzilmasi O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlarga bo‘lgan yuqori darajadagi xalqaro ishonchni namoyish etadi. Kreditlashning asosiy qismi, ya’ni 635 million dollar bevosita JBIC tomonidan taqdim etiladi. Tashabbusga Yaponiyaning yirik xususiy moliya institutlari, jumladan Sumitomo Mitsui Banking Corp. va Norinchukin Bank ham qo‘shildi. Loyiha risklari Yaponiyaning eksport va investitsiyalarni sug‘urtalash tashkiloti NEXI tomonidan sug‘urtalanadi.
Loyihani amalga oshirish bilan shug‘ullanadigan xalqaro konsorsium tarkibiga dunyoning yetakchi kompaniyalari kirdi. Nazorat paketi, ya’ni 51 foizi yirik energetika obyektlarini qurish bo‘yicha o‘z tajribasi bilan tanilgan Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasiga tegishli. Yaponiya tomonini Sumitomo Corp., Chubu Electric Power va Shikoku Electric Power kabi energetika sanoatining gigantlari taqdim etadi.
Ushbu loyiha O‘zbekiston energetika tizimida qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini oshirish bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Avvalroq mamlakatdagi quyosh va shamol elektr stansiyalari sakkiz milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqargani xabar qilingan edi. Umumiy generatsiyaning 22 foizini tashkil etuvchi bu hajm yetti milliondan ortiq xonadonni to‘qqiz oy davomida elektr energiyasi bilan ta’minlashga qodir.

Япония инвестирует $1,45 млрд в энергосистему Самарканда
В Самаркандской области начинается реализация масштабного энергетического проекта, направленного на укрепление энергетической независимости и развитие возобновляемых источников энергии. Японский банк международного сотрудничества (JBIC) возглавит консорциум, который профинансирует строительство двух передовых энергетических комплексов общей стоимостью около 1,45 миллиарда долларов.
Эти объекты, которые будут включать в себя солнечные электростанции и интегрированные системы накопления энергии, станут одними из крупнейших в своем роде в республике. Совокупная мощность новых комплексов достигнет 1000 мегаватт, что является значительным шагом на пути к диверсификации энергетического баланса страны.
Структура финансирования проекта демонстрирует высокий уровень международного доверия к экономическим реформам в Узбекистане. Основную долю кредитования, в размере 635 миллионов долларов, предоставит непосредственно JBIC. К инициативе также присоединились крупные частные финансовые институты из Японии, включая Sumitomo Mitsui Banking Corp. и Norinchukin Bank. Риски проекта будут застрахованы японской экспортно-инвестиционной страховой организацией NEXI.
В состав международного консорциума, который займется реализацией проекта, вошли ведущие мировые компании. Контрольный пакет акций, 51%, принадлежит саудовской компании ACWA Power, известной своим опытом в строительстве крупных энергетических объектов. Японскую сторону представляют такие гиганты энергетической отрасли, как Sumitomo Corp., Chubu Electric Power и Shikoku Electric Power.
Этот проект является частью более широкой стратегии по увеличению доли возобновляемых источников в энергосистеме Узбекистана. Ранее сообщалось, что солнечные и ветровые электростанции страны уже выработали восемь миллиардов киловатт-часов электроэнергии. Этот объем, составляющий 22% от общей генерации, способен обеспечить электричеством свыше семи миллионов домохозяйств в течение девяти месяцев.
Системы накопления энергии, которые будут построены вместе с солнечными панелями в Самаркандской области, позволяют сохранять излишки электроэнергии, выработанной в пиковые солнечные часы, и отдавать ее в сеть в вечернее время или в пасмурную погоду, обеспечивая стабильность энергоснабжения.