Firibgarlar qo‘lga olindi - Bosh prokuratura departamenti matbuot xizmati xabar berdi.
Bosh prokuratura departamentining Karmana tumani bo‘limi xodimlari Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar idoralari xodimlari bilan birgalikda ikki nafar fuqaroni qo‘lga oldi. Ular 325 million so‘m olayotgan vaqtda hibsga olingan. Aniqlanishicha, jinoyatchilar MFY "Navro‘z" hududidagi 6,5 sotix yer maydonini sotish to‘g‘risida internetga e’lon berib, shu orqali o‘z xaridorini topgan. Xaridor ishonchini qozonish uchun yerga soxta mulkchilik hujjatlarini to‘qib, hech qanday muammosiz xaridorga topshirishga va’da berishgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Firibgarlik" va "Hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalarni tayyorlash, qalbakilashtirish, ularni sotish yoki ulardan foydalanish" moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov-tezkor tadbirlari o‘tkazilib, ushbu shaxslarning shu kabi boshqa jinoyatlarga aloqadorliklari aniqlanmoqda.

В Навои двое мужчин пытались через интернет продать земельный участок по поддельным документам
Сотрудниками Карманинского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре, совместно с сотрудниками Службы государственной безопасности и органов внутренних дел, были задержаны двое мужчин. Задержание проводилось в момент получения денежных средств, в размере 325 миллионов сумов. Выяснилось, что злоумышленники разместили в сети "Интернет" объявление о продаже 6,5 соток земли на территории МСГ "Навруз" и таким образом нашли покупателя. Чтобы войти к нему в доверие они изготовили фальшивые документы о владении данным земельным участком и пообещали без каких-либо проблем переоформить его на имя покупателя.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье "Мошенничество" и "Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. В настоящий момент проводятся следственные мероприятия, а также выясняется причастность данных лиц к другим аналогичным преступлениям.