Samarqand viloyati YHXB IIB matbuot xizmati huquqbuzarga nisbatan chora ko‘rilgani haqida xabar berdi.
Joriy yilning 18-sentabr kuni taxminan soat 08:00 da Samarqand viloyatida "Cobalt" rusumli avtomashina haydovchisi yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan. Huquqbuzar gavjum ko‘chadagi tirbandlikni aylanib o‘tib, yo‘lning qarama-qarshi harakatlanish uchun ajratilgan chetidan foydalangan. U qarama-qarshi tirbandlikni payqagach, piyodalarni, shu jumladan maktab o‘quvchilari va qariyalarni urib yuborishi mumkin bo‘lgan piyodalar yo‘lakchasida haydashda davom etishdan yaxshiroq narsani o‘ylab topmadi. Piyodalar shafqatsiz haydovchining mashinasidan sakrab chiqib, o‘z hayotlarini saqlab qolishga majbur bo‘lishdi.
Boshqarma huquqbuzar shaxs aniqlangani va ma’muriy jazo qo‘llanilgani haqida xabar berdi. IIB xodimlari shuningdek, huquqbuzarning ko‘plab to‘lanmagan jarimalari borligini aniqladi, shuning uchun uning mashinasi qidiruvga berilgan. Natijada, huquqbuzar eski va yangi to‘lanmagan jarimalarni to‘lamaguncha, transport vositasi hibsga olindi.
Bu holat ijtimoiy tarmoqlarda katta bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi, chunki bunday xatti-harakatlar qabul qilinishi mumkin emas. Fuqarolar haydovchilar piyodalar hayoti va sog‘lig‘iga xavf tug‘dirayotgan bunday qoidabuzarliklar uchun haydovchilik guvohnomalarini mahrum qilish talab qilmoqda.

В Самарканде водитель автомобиля «Cobalt» не обращал внимания на пешеходов, двигаясь по тротуару
18 сентября текущего года, около 08:00, в Самаркандской области водитель автомобиля "Cobalt" грубо нарушил правила дорожного движения. Правонарушитель объезжал затор на загруженной улице, используя сторону проезжей части, предназначенной для встречного движения. Когда правонарушитель заметил автомобили встречного движения, он не придумал ничего лучше, чем продолжить движение по тротуару, едва не сбивая пешеходов, в том числе школьников и стариков. Пешеходы были вынуждены отпрыгивать от автомобиля наглого автолюбителя, спасая собственные жизни.
В ведомстве сообщили, что личность данного правонарушителя была установлена. В отношении него были приняты меры административного взыскания. Также сотрудники органов внутренних дел установили, что у правонарушителя было множество неоплаченных штрафов, из-за чего его автомобиль был объявлен в розыск. В связи с этим автомобиль был помещён на штрафную площадку, пока правонарушитель не погасит задолженность по старым, а также новым выписанным штрафам.
Данный случай вызвал большой резонанс в социальных сетях, так как подобное поведение неприемлемо. Граждане призывают лишать водительских прав за подобные правонарушения, когда водители ставят под удар жизни и здоровье пешеходов.
25 сентября 2025 10:20
обьявлен был в розыск ? и ? не находили месяцами ? фонариком нужно было подсветить , или в СМИ написать ! сами не искали бы , так народ помог бы ! хотя какой розыск ? адрес не знали типа да ?
25 сентября 2025 07:13
Вот ещё один пример беззаконии и безпредела.Ни один нормальный турист с адекватным мышлением не станет отдыхать и спокойно гулять по нашим улицам.