Farg‘ona viloyatida sigir quduqqa tushib ketdi
Vazirlik xabariga ko‘ra, Farg‘ona viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasiga So‘x tumani Demursat mahallasida sodir bo‘lgan voqea haqida xabar kelib tushgan. Mahalliy aholi uy hayvonlari - sigir uy xo‘jaliklari tomonidan o‘z ehtiyojlari uchun qazilgan axlatxonaga tushib ketganiga guvoh bo‘lishdi. Guvohlar jonivorni o‘zlari olib kela olmasligini anglab, darhol tez yordam chaqirishgan.
Qo‘ng‘iroqdan so‘ng voqea joyiga FVV xodimlaridan iborat guruh jo‘natildi. Voqea joyiga yetib kelgan mutaxassislar vaziyatni baholab, qutqaruv ishlarini boshladi. Og‘ir narsalarni ko‘tarish uchun maxsus jihozlar, shuningdek, zarur xavfsizlik choralari yordamida hayvon ehtiyotkorlik bilan yuzaga ko‘tarildi. Tadbir muvaffaqiyatli yakunlangach, sigir egalariga qaytarildi.
Hodisa oqibatida hayvon jabrlanmagan.
Favqulodda vaziyatlar vazirligining qayd etishicha, mazkur hodisa shaxsiy tomorqalarda yer qazish va boshqa ishlarni olib borishda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish zarurligini yana bir bor tasdiqlaydi. Nafaqat hayvonlarning, balki odamlarning, ayniqsa bolalarning qulashiga yo‘l qo‘ymaslik uchun bunday chuqurlar va xandaqlarni fextavonie bilan o‘rash va zudlik bilan mustahkamlashga alohida e’tibor berish tavsiya etiladi.
Vazirlik, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi fuqarolarning murojaatlariga doimiy ravishda javob berishga tayyorligini ta’kidlab, bunday vaziyatlarda aholini zudlik bilan 1050 raqamiga qo‘ng‘iroq qilishga chaqirdi.

В Ферганской области корова провалилась в выгребную яму
В пресс-службе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан опубликовано официальное сообщение.
По данным ведомства, в Управление по чрезвычайным ситуациям Ферганской области поступило сообщение о происшествии, зарегистрированном на территории махалли "Демурсат" Сохского района. Согласно полученной информации, местные жители стали свидетелями того, как домашнее животное - корова - упало в выгребную яму, выкопанную самими хозяевами для хозяйственных нужд. Осознав невозможность самостоятельного извлечения животного, очевидцы незамедлительно обратились за помощью в службу спасения.
На основании обращения к месту происшествия была оперативно направлена дежурная группа сотрудников МЧС. Прибывшие специалисты оценили ситуацию и приступили к проведению спасательных работ. С использованием специальной техники и оборудования для подъема тяжёлых предметов, а также с привлечением необходимых средств безопасности, животное было аккуратно поднято на поверхность. После успешного завершения операции корова была возвращена владельцам.
В результате происшествия животное не получило травм.
Министерство по чрезвычайным ситуациям отмечает, что данный случай ещё раз подтверждает необходимость строгого соблюдения правил безопасности при проведении земляных и хозяйственных работ на приусадебных участках. Особое внимание рекомендуется уделять ограждению и своевременному укреплению подобных ям и котлованов, чтобы избежать падений не только животных, но и людей, особенно детей.
Ведомство также подчеркнуло, что службы МЧС Республики Узбекистан находятся в постоянной готовности к реагированию на обращения граждан и призвало население в подобных ситуациях незамедлительно обращаться по единому номеру "1050".