Namanganda 15 milliard so‘mlik sifatsiz dori vositalari sotuvdan olib tashlandi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari huquqni muhofaza qiluvchi boshqa idoralar bilan hamkorlikda bir qator maxsus tezkor tadbirlarni o‘tkazdi. Aniqrog‘i, o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida Kosonsoy tumanida yashovchi 1986-yilda tug‘ilgan shaxs qo‘lga olindi. U Hindistonda ishlab chiqarilgan, maxsus davlat reestriga kiritilmagan va sifatini tasdiqlovchi ruxsatnomasi yo‘q Ferromed dori vositasini 2100 o‘ramni taxminiy xaridorga sotmoqchi bo‘lgan. Jinoyatchi ushbu miqdorda dori vositalari uchun 168 million so‘m olishni rejalashtirgan. Uning uyi ko‘zdan kechirilganda, qo‘shimcha 4296 o‘ramda xuddi shu dori vositasi aniqlangan. Musodara qilingan dori vositalarining umumiy qiymati 1 milliard 223 million so‘mni tashkil etdi.
Namangan shahrida sodir bo‘lgan yana bir hodisada dori-darmonlarni ulgurji sotish bilan shug‘ullanuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyatning ombor mudiri hamda uning ikki tanishiga tegishli uchta noturar joy nazorati o‘tkazildi. Tekshiruv davomida zarur hujjatlarsiz, 2307 turdagi 195 323 dona qalbaki dori vositalari aniqlandi. Aniqlangan va olib qo‘yilgan dori vositalarining umumiy qiymati 12,8 mlrd so‘m.
Xuddi shunday, Namangan shahri va Uychi tumanida zarur sertifikatlarga ega bo‘lmagan, ayrimlarining yaroqlilik muddati o‘tib ketgan dori-darmonlar saqlanadigan ikkita yashirin omborxona aniqlandi. Umumiy qiymati 1 milliard 200 million so‘m bo‘lgan 128 turdagi 45 ming 641 dona dori vositalari fosh etildi.
Barcha holatlar yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda. Aybdor shaxslar "Sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini yoxud tibbiy buyumlarni o‘tkazish maqsadida ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki o‘tkazish, dori vositalarini yoki tibbiy buyumlarni dorixonalardan va ularning filiallaridan tashqarida realizatsiya qilish, shuningdek tarkibida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar mavjud bo‘lgan dori vositalarini retsept bo‘yicha chakana realizatsiya qilish tartibini buzish" moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortiladi.

Некачественные лекарственные препараты на 15 млрд сумов изъяты из оборота в Намангане
Сотрудники СГБ, совместно с другими правоохранительными органами, провели ряд специальных оперативных мероприятий. В частности, в ходе мероприятий был задержан житель Касансайского района, 1986 года рождения, который пытался продать условному покупателю 2 100 упаковок препарата "Ферромед" индийского производства, который отсутствует в специальном государственном реестре и не имеет документов разрешительного характера, подтверждающих качество препарата. За данное количество лекарственного препарата злоумышленник планировал выручить 168 миллионов сумов. При осмотре его дома удалось выявить ещё 4 296 упаковок этого же лекарственного препарата. Общая стоимость изъятых лекарственных препаратов составила 1 миллиард 223 миллиона сумов.
Ещё в одном случае в городе Намангане были проведены проверки трёх нежилых помещений, принадлежащих заведующему склада общества с ограниченной ответственностью, связанному с оптовой торговлей лекарственными препаратами, а также двум его знакомым. При проверке удалось выявить 195 323 единицы контрафактных лекарственных препаратов 2 307 наименований, без соответствующих документов. Общая стоимость выявленных и изъятых лекарственных препаратов составила 12,8 миллиардов сумов.
Аналогичным образом в городе Намангани и Уйчинском районе были выявлены два тайных склада с лекарственными препаратами, у которых отсутствовали соответствующие сертификаты, а у некоторых были просрочены сроки годности. Всего здесь удалось выявить 45 641 единицу 128 наименований лекарственных препаратов, общей стоимостью 1,2 миллиард сумов.
Во всех случаях были возбуждены уголовные дела. Проводятся следственные мероприятия. Злоумышленникам грозит уголовная ответственность по статье "Производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, реализация лекарственных средств или изделий медицинского назначения вне аптек и их филиалов, а также нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
1. zero
Значит и аптеки надо проверять ,каким образом они хотели продать весь свой товар ?Не на базаре ведь ,всю цепочку надо проследить .