O‘zbekiston Respublikasi Ichki Ishlar Vazirligi Jamoat Xavfsizligi Departamenti Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati matbuot xizmati qalbaki haydovchilik guvohnomalarini tayyorlash bilan shug‘ullangan jinoyatchilarga nisbatan hukm chiqarilganini ma’lum qildi.
Huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan ilgari hududiy Davlat xizmatlari markazining eski namunadagi haydovchilik guvohnomalarini yangisiga almashtirish bo‘limida ishlab kelgan Termiz shahrida yashovchi fuqaro noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullangani aniqlangan. U tanishi bilan til biriktirib, fuqarolarga haydovchilik guvohnomalarini o‘quvsiz va imtihonsiz taqdim etgani aniqlandi. Jinoyatchi o‘z mansab vakolatidan foydalanib, IIV ma’lumotlar bazasiga fuqarolar to‘g‘risida yolg‘on ma’lumotlarni kiritib, ushbu ma’lumotlar asosida yangi namunadagi haydovchilik guvohnomalarini rasmiylashtirgan. Shu kabi 18 ta holat aniqlangan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Termiz shahar sudining hukmiga ko‘ra, jinoyatchi to‘rt yil shartli, sherigi esa uch yilu uch oy ozodlikdan cheqlash qilingan. Shuningdek, sud qarori asosida 18 ta qalbaki haydovchilik guvohnomalari bekor qilinib, IIV yagona ma’lumotlar bazasidan chiqarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki Ishlar Vazirligi Jamoat Xavfsizligi Departamenti Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati fuqarolarni haydovchilik guvohnomalarini olishda yorliqlardan foydalanmaslikka chaqirdi, chunki o‘quv va imtihon jarayoni mamlakatimizda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Житель Термеза за деньги изготовил 18 фальшивых водительских удостоверений
В пресс-службе СБДД ДОБ МВД сообщили о вынесении приговора злоумышленникам, связанным с изготовлением фальшивых водительских удостоверений.
Сотрудниками правоохранительных органов удалось установить, что житель город Термеза, который ранее осуществлял свою трудовую деятельность в отделе замены водительских удостоверений старого образца на новые территориального Центра государственных услуг, занимался противоправными действиями. Установлено, что он вступил в преступный сговор со своим знакомым и предлагал гражданам получить водительское удостоверение без обучения и сдачи экзаменов. Злоумышленник, используя своё служебное положение, заносил в базу данных органов внутренних дел ложные сведения о гражданах и на основании их оформлял водительские удостоверения нового образца. Всего удалось выявить 18 подобных случаев.
На основании приговора Термезского городского суда по уголовным делам злоумышленник получил наказание, в виде 4-х лет ограничения свободы, а его преступный сообщник - 3 года и 3 месяца ограничения свободы. 18 фальшивых водительских удостоверений, на основании решения суда, также были аннулированы и удалены из единой базы данных органов внутренних дел.
В ведомстве призвали граждан не использовать обходные пути при получении водительских удостоверений, так как процесс обучения и сдачи экзамена очень важен для обеспечения безопасности на дорогах нашей страны.