Qoidalarni buzgan holda ishlayotgan yoqilg‘i quyish shoxobchasiga nisbatan choralar ko‘rildi - "O‘zenergoinspektsiya" matbuot xizmati xabar berdi.
"O‘zenergoinspektsiya"ning Xorazm viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan tekshiruvlar o‘tkazildi. Tekshiruv davomida "P.P." MChJga tegishli bo‘lgan yoqilg‘i quyish shoxobchasi faoliyati tekshirildi. Tekshiruv davomida yoqilg‘i quyish shoxobchasi tomonidan iste’molchilarga jiddiy qoidabuzarliklar bilan yoqilg‘i sotilayotgani aniqlandi. Aniqrog‘i, yoqilg‘i tarqatuvchi uskuna davlat qiyosiy ko‘rigidan o‘tganligini tasdiqlovchi tegishli hujjatlarga ega bo‘lmagan. Avvalgi tekshiruv muddati tugagan edi. Qayd etilishicha, bunday uskunadan foydalangan holda yoqilg‘i sotish hisoblagichlarning noto‘g‘ri ko‘rsatilishiga olib keladi, bu esa iste’molchilar huquqlarini buzadi.
Ushbu qoidabuzarlik uchun yoqilg‘i quyish shoxobchasi sotilgan yoqilg‘ining umumiy miqdorining 50 foizi miqdorida jarimaga tortildi. Jarima 208,4 million so‘mni tashkil etdi. Ushbu jarima miqdorini qo‘llash uchun O‘zbekiston Respublikasining 940-sonli Qonunining 43-moddasi asos bo‘ladi.

В Хорезме наложили огромный штраф на автомобильную заправочную станцию
Приняты меры в отношении автомобильной заправочной станции, работающей с нарушениями - сообщает пресс-служба Узэнергоинспекции.
Сотрудниками Хорезмского областного Управления Узэнергоинспекции были проведены контрольные мероприятия. В ходе мероприятий была изучена деятельно автомобильной заправочной станции ООО "P.P.". При проверке выяснилось, что на данной автомобильной заправочной станции реализация топлива потребителям производилась с грубыми нарушениями. В частности, оборудование для разлива топлива не имело соответствующего документа, подтверждающего очередное прохождение государственной сравнительной проверки. Срок их предыдущей проверки истёк. Отмечается, что реализация топлива при помощи такого оборудования может привести к неточным показаниям счётчика, что ущемит права потребителя.
По данному факту на автомобильную заправочную станцию были наложены финансовые санкции, в размере 50% от общей суммы реализованного топлива. Сумма штрафа составила 208,4 миллионов сумов. Основанием для применения подобного размера штрафа является статья 43 Закона Республики Узбекистан № 940.