Huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan tezkor-profilaktik tadbir o‘tkazildi. Olib borilgan tezkor tadbir davomida Namangan tumanidagi Qorako‘l mahallasida yashovchi fuqaro qo‘lga olindi. Aniqlanishicha, erkak o‘z uyida qimor o‘yinlarini yo‘lga qo‘ygan. Uni qo‘lga olish vaqtida uning yonida besh nafar mijoz bo‘lgan, ulardan 700 ming so‘m olgan. Shuningdek, o‘yin kartalari va qimor o‘yinlari uchun zarur bo‘lgan boshqa buyumlar topilib, olib qo‘yildi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish hamda o‘tkazish" moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ushbu jinoyat moddasi bo‘yicha eng kam jazo 7 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.
Hozirda hodisaning barcha holatlarini aniqlash va noqonuniy faoliyatda ehtimoliy sheriklarni aniqlash bo‘yicha tergov-tezkor tadbirlari olib borilmoqda. IIB qimor o‘yinlarini tashkil etish va o‘tkazish qat’iyan taqiqlangani va jiddiy jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishini eslatib o‘tadi.

Жителю Намангана грозит до 7 лет лишения свободы за 700 тыс. сумов
Сотрудниками органов внутренних дел было проведено оперативно-профилактическое мероприятие. В ходе мероприятия был задержан житель махалли "Каракуль" Наманганского района. Выяснилось, что мужчина организовал в своём доме условия для проведения азартных игр. Во время задержания в его доме находились 5 очередных клиентов, с которых он получил 700 тысяч сумов. Также удалось выявить и изъять игральные карты и другие предметы, необходимые для проведения азартных игр.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье "Организация и проведение азартных и других основанных на риске игр" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Минимальное наказание по данной уголовной статье может достигать до 7 лет лишения свободы.
В настоящее время по делу проводятся следственные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего, а также выявление возможных соучастников противоправной деятельности. Органы внутренних дел напоминают, что организация и проведение азартных игр строго запрещены и влекут за собой серьёзную уголовную ответственность.