O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulligi jinoyat sodir etgani uchun qidiruvda bo‘lgan ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi ekstraditsiya qilinganini ma’lum qildi.
Turkiyada adliyadan yashirinib yurgan ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi yaqinda O‘zbekistonga ekstraditsiya qilingani xabar qilingan edi. Turkiya va O‘zbekiston huquq-tartibot idoralari xodimlari ularni qo‘lga olishga muvaffaq bo‘ldi. Aniqlanishicha, o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida 1962-yilda tug‘ilgan Samarqand viloyatida tug‘ilgan Muxamedova Barno Xusainovna va Namangan viloyatida tug‘ilgan 1987-yilda tug‘ilgan Najmiddinova Nozima Faxriddinovna qo‘lga olingan. Ushbu fuqarolar odam savdosini sodir etganlikda gumon qilinmoqda.
Bosh konsullik ushbu fuqarolarning jinoiy harakatlaridan jabr ko‘rgan bo‘lsangiz, IIV yoki O‘zbekiston Respublikasining Istanbuldagi Bosh konsulligiga murojaat qilishingiz kerakligini ta’kidlaydi.

Из Турции в Узбекистан экстрадировали двух женщин, причастных к торговле людьми
В Генеральном консульстве Узбекистана в Стамбуле сообщили об экстрадиции двух гражданок, разыскиваемых за совершение преступления.
Сообщается, что на днях в Узбекистан были экстрадированы две гражданки Узбекистана, которые скрывались от правосудия на территории Турции. Задержать гражданок удалось сотрудникам правоохранительных органов Турции и Узбекистана. Выяснилось, что благодаря проведённым оперативно-розыскным мероприятиям были задержаны: уроженка Самаркандской области Мухамедова Барно Хусаиновна, 1962 года рождения, а также уроженка Наманганской области Нажмиддинова Нозима Фахриддиновна, 1987 года рождения. Данные гражданки подозреваются в совершении преступления в сфере торговли людьми.
В ведомстве подчёркивают, что если вы пострадали от преступных действий данных гражданок, вам необходимо обратиться в органы внутренних дел или в Генеральное консульство Республики Узбекистан в Стамбуле.
Работы по уголовному преследованию будет последовательно продолжены в отношении лиц, скрывающихся за рубежом, в том числе в Турции. Подозреваемым в совершении преступлений будет строго обеспечиваться принцип неотвратимости наказания за совершённые противоправные действия.