Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Maksimum Sement kompaniyasiga nisbatan ish qo‘zg‘atdi. Idora matbuot xizmatining rasmiy xabariga ko‘ra, ish qo‘zg‘atilishiga Karakalpak Sement korxonasining raqobatchini monopoliyaga qarshi qonunchilik va intellektual mulk huquqlarini bir necha bor buzganlikda ayblab, bergan arizasi asos bo‘lgan.
Vaziyat monopoliyaga qarshi organning Xorazm viloyati hududiy boshqarmasiga rasmiy shikoyat kelib tushganidan so‘ng oydinlasha boshladi. Unda ko‘rsatilishicha, Maksimum Sement o‘z mahsulotlarini Karakalpak Sementga tegishli bo‘lgan tovar belgisini qadoqda noqonuniy ishlatgan holda sotish bilan shug‘ullangan. Qo‘mita mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan keyingi tekshiruv nafaqat begona brenddan noo‘rin foydalanish faktini tasdiqladi, balki qonuniy huquq egasining ishchanlik obro‘siga jiddiy zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha holatlarni ham aniqladi.
Biroq, savdo markasi huquqlarining buzilishi ishlab chiqaruvchiga qo‘yilgan da’volar ro‘yxatidagi yagona band bo‘lib chiqmadi. Batafsil tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, joriy, 2025-yilning iyul oyida Maksimum Sement kompaniyasi haqiqiy og‘irligi e’lon qilinganiga mos kelmaydigan qoplarda sement sotgan. Qadoqda 50 kilogramm massa ko‘rsatilgan bo‘lsa-da, har bir mahsulot birligining haqiqiy og‘irligi atigi 48 kilogrammni tashkil etgan.
Ushbu harakatlar maxsus komissiya tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri "iste’molchilarni aldash va ulardan asossiz pul olish" deb malakalandi. Tizimli ravishda kam o‘lchash orqali korxona 1,56 million so‘m miqdorida qo‘shimcha daromad olishga muvaffaq bo‘lgan.
To‘plangan dalillar asosida komissiya Maksimum Sementga nisbatan "Raqobat to‘g‘risida"gi va "Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunlarning bir qator moddalarini buzganlik fakti bo‘yicha ish qo‘zg‘atish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Kompaniyaga belgilangan muddatlarda barcha asossiz olingan daromadni qoplash majburiyatini yuklovchi ko‘rsatma berildi. Bundan tashqari, qoidabuzarga moliyaviy jarima solindi va aniqlangan barcha qoidabuzarliklarni zudlik bilan bartaraf etish talabi qo‘yildi.
Jahon amaliyotida qadoqlangan tovarlarning kam o‘lchanishi iste’molchilarni aldamchilikning eng keng tarqalgan turlaridan biri hisoblanadi. Bu hodisaga qarshi kurashish uchun ko‘plab mamlakatlarda avtomatlashtirilgan liniyalarda nazorat o‘lchash texnologiyalari qo‘llaniladi, shuningdek, sof og‘irlikning Yevropa direktivalariga muvofiqligini kafolatlaydigan "e-mark" (baholash belgisi) tizimi joriy etilgan.

Комитет по развитию конкуренции наказал Maksimum Sement
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей инициировал разбирательство в отношении компании Maksimum Sement. Как стало известно из официального сообщения пресс-службы ведомства, основанием для возбуждения дела послужило заявление от предприятия Karakalpak Sement, обвинившего конкурента в серии нарушений антимонопольного законодательства и прав на интеллектуальную собственность.
Ситуация начала проясняться после того, как в территориальное управление антимонопольного органа по Хорезмской области поступила официальная жалоба. В ней указывалось, что Maksimum Sement занимается реализацией своей продукции, незаконно используя на упаковке товарный знак, принадлежащий Karakalpak Sement. Последующая проверка, организованная специалистами Комитета, не только подтвердила факт неправомерного использования чужого бренда, но и выявила дополнительные обстоятельства, которые могут нанести существенный урон деловой репутации законного правообладателя.
Однако, нарушение прав на торговую марку оказалось не единственным пунктом в списке претензий к производителю. В ходе детального разбирательства выяснилось, что в июле текущего, 2025 года, компания Maksimum Sement осуществляла продажу цемента в мешках, фактический вес которых не соответствовал заявленному. На упаковке значилась масса в 50 килограммов, тогда как реальный вес каждой единицы продукции составлял лишь 48 килограммов.
Эти действия были квалифицированы специальной комиссией как прямой «обман потребителей и необоснованное получение от них денег». Путем систематического недовеса предприятию удалось незаконно получить дополнительный доход в размере 1,56 миллиона сумов.
На основании собранных доказательств, комиссия приняла решение о возбуждении в отношении Maksimum Sement дела по факту нарушения целого ряда статей законов «О конкуренции» и «О защите прав потребителей». Компании было выдано предписание, обязывающее в установленные сроки возместить весь необоснованно полученный доход. Кроме того, на нарушителя наложен финансовый штраф, и выдвинуто требование о незамедлительном устранении всех выявленных нарушений.
В мировой практике недовес фасованных товаров является одним из самых распространенных видов обмана потребителей. Для борьбы с этим явлением во многих странах используются технологии контрольного взвешивания на автоматизированных линиях, а также введена система «e-mark» (знак оценки), которая гарантирует соответствие веса нетто европейским директивам.