Farg‘onada to‘rt nafar "valyutafurush" qo‘lga olindi
Chet el valyutasini noqonuniy ayirboshlash bilan shug‘ullanayotgan jismoniy shaxslarga nisbatan chora ko‘rildi - Farg‘ona viloyati IIB matbuot xizmati xabar berdi.
Farg‘ona shahrida huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan profilaktika tadbirlari o‘tkazildi. Mazkur tadbirlar davomida noqonuniy valyuta ayirboshlash bilan shug‘ullangan bir necha shaxslar aniqlandi. Jami 4 nafar erkakning shaxsi aniqlanib, qo‘lga olindi. Bu ularning birinchi qonun buzilishi bo‘lgani uchun ularga nisbatan ma’muriy ish qo‘zg‘atildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Farg‘ona shahar sudining qarori bilan ushbu shaxslar O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining "Valyuta boyliklarini qonunga xilof ravishda olish yoki o‘tkazish" moddasi bilan aybdor deb topildi. Ularga uch kundan besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi. Qayd etilishicha, qo‘lga olinganlar O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Valyuta qimmatliklarini qonunga xilof ravishda olish yoki o‘tkazish" moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin.

В Фергане арестованы четверо «валютчиков»
Приняты меры к лицам, которые занимались незаконным обменом иностранной валюты - сообщает пресс-служба УВД Ферганской области.
Сотрудниками правоохранительных органов были проведены оперативно-профилактические мероприятия на территории города Ферганы. В ходе мероприятий были выявлены несколько лиц, которые занимались незаконным обменом иностранной валюты. Всего удалось выявить и задержать четверых мужчин. Так как они впервые совершили подобное правонарушение, на них были составлены соответствующие документы в административном порядке.
На основании решения Ферганского городского суда по уголовным делам мужчины были признаны виновными по статье "Незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей" Кодекса об Административной Ответственности Республики Узбекистан. Им назначили наказание в виде административного ареста, на сроки от 3-х до 5-и суток. Отмечается, что в следующий раз задержанным может грозить уголовная ответственность по статье "Незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
В ведомстве призвали граждан пользоваться услугами банков при совершении валютных операций.
1 октября 2025 06:51
На Чорсу знаю пару-другую валютчиков, которые на моей памяти промышляют около 30 лет. Уже и состарились, скоро будут требовать от государства приличную пенсию.