Angren shahrida giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullangan jinoiy guruh qo‘lga olindi
Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishiga chek qo‘yildi - Bosh prokuratura departamenti matbuot xizmati xabar berdi.
Bosh prokuratura departamentining Angren shahar boshqarmasi xodimlari Davlat xavfsizlik xizmati va IIB xodimlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida 10 dona kuchli ta’sir etuvchi "Zardeks" preparatini 1 million so‘mga sotayotgan shaxs qo‘lga olindi.
Olingan ko‘rsatmalar asosida uning yana to‘rt nafar jinoiy sherigi qo‘lga olindi. Ulardan 49 dona kuchli ta’sir etuvchi "Zardeks" giyohvandlik moddasi, shuningdek, bir nechta o‘ramda gashish va marixuana topilib, olib qo‘yildi.
Mazkur holat yuzasidan "Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalar hisoblanmaydigan kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni targ‘ib qiluvchi mahsulotni tayyorlash, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish yoki bunday moddalarni yoxud zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish" hamda "Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish" O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining. Jinoyatchilar 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

В Ангрене задержали преступную группу наркоторговцев
Пресечён незаконный оборот наркотических и психотропных веществ - сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре.
Сотрудниками Ангренского городского Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре, совместно с сотрудниками СГБ и ОВД, было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан мужчина в момент продажи 10 единиц сильнодействующего лекарственного препаратами "Зардекс" за 1 миллион сумов.
На основании полученных показаний, удалось задержать ещё четверых его преступных сообщников. У них удалось выявить и изъять 49 единиц сильнодействующего препарата "Зардекс", а также несколько свёртков с гашишем и марихуаной.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статьям "Изготовление, распространение, рекламирование, демонстрация продукции, пропагандирующей сильнодействующие вещества, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами либо незаконный оборот таких веществ или ядовитых веществ" и "Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленникам может грозить до 20 лет лишения свободы.