Samarqand viloyatida 1,5 milliard so‘mlik energiya resurslari o‘g‘irlash holatlari fosh etildi
Yana ko‘p energiya o‘g‘irlash holatlari fosh etildi - Bosh prokuratura departamenti matbuot xizmati xabar berdi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Paxtachi tumani bo‘limi xodimlari tomonidan 2 nafar shaxs "M.O." fermer xo‘jaligi tekshiruv o‘tkazdi. "Jaxonobod" mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan fermer xo‘jaligi boshlig‘iga bexabar bir nechta binolarni elektr tarmog‘iga noqonuniy ulagan. Bu esa elektr energiyasi yetkazib beruvchi korxonaga jami 932,9 million so‘m zarar yetkazgan.
Xuddi shunday, Oqdaryo tumanida ham binoni gaz tarmog‘iga noqonuniy ulab, tabiiy gazdan tijorat maqsadida foydalangan tashkilot rahbari aniqlandi. Bino ikkita tashkilotga tegishli: "L.Y." MChJ va "N.B." MChJ. Yetkazilgan zarar 641,5 million so‘mni tashkil etdi.
Har ikki holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "O‘g‘irlik" moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyatchilar 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin, chunki ularning noqonuniy faoliyatidan ko‘rilgan zarar juda ko‘p miqdorda deb baholanadi.

В Самаркандской области выявили случаи кражи энергоресурсов на 1,5 млрд сумов
Выявлены очередные случаи кражи энергоресурсов - сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре.
Сотрудниками Пахтачинского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре было установлено, что двое граждан, без ведома главы фермерского хозяйства "М.О.", расположенного на территории МСГ "Жахонобод", незаконно подключили к электроснабжению несколько зданий. Таким образом был нанесён ущерб электроснабжающей организации, на общую сумму 932,9 миллиона сумов.
Аналогичным образом в Акдарьинском районе был выявлен руководитель организации, который незаконно подключил здание к газоснабжению и использовал природный газ в коммерческих целях. Отмечается, что здание принадлежит двум организациям: ООО "L.Y." и ООО "N.B.". Ущерб составил 641,5 миллион сумов.
В обоих случаях были возбуждены уголовные дела по статье "Кража" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленникам может грозить до 15 лет лишения свободы, так как ущерб от их противоправной деятельности оценивается, как особо крупный.