IIBB xodimlar tomonidan tezkor-profilaktika tadbirlari o‘tkazildi. O‘tkazilgan tadbirlar davomida patrul-post xizmati xodimlari tomonidan 2002-yilda tug‘ilgan fuqaro to‘xtatilib, tekshirildi. Ushbu fuqaroning xatti-harakati shubha uyg‘otdi. Ko‘zdan kechirish vaqtidada undan uchta o‘ramda sintetik alfa-PVP giyohvandlik moddasi topilib, olib qo‘yildi.
Qo‘lga olingan shaxsdan olingan ko‘rsatmalarga ko‘ra, u Toshkent tumanidagi Qorasaroy mahallasi, shuningdek, Toshkent shahrining Yunusobod va Olmazor tumanlarida 21 dona xuddi shu sintetik giyohvandlik moddasini tarqatib yuborganligi aniqlangan. Ularning barchasi musodara qilinib, ish materiallariga qo‘shilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish" moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyatchi 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

23-летний гражданин распространял синтетические наркотики в Ташкенте и Ташкентской области
Задержан гражданин, распространявший закладки с синтетическими наркотическими веществами - сообщает пресс-служба Главного управления внутренних дел Ташкентской области.
Сотрудниками органов внутренних дел были проведены оперативно-профилактические мероприятия. В ходе мероприятий сотрудниками патрульно-постовой службы был остановлен и проверен гражданин, 2002 года рождения. Данный гражданин вызвал подозрения своим поведением. При обыске у него удалось выявить и изъять 3 свёртка с синтетическим наркотическим веществом альфа-PVP.
На основании полученных показаний от задержанного выяснилось, что он успел распространить на территории махалли "Корасарой" Ташкентского района, а также в Юнусабадском и Алмазарском районах города Ташкента, 21 закладку с этим же синтетическим наркотическим веществом. Все они были изъяты и приобщены к материалам дела.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 5 статьи "Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленнику грозит до 20 лет лишения свободы.