Firibgarlar xonanda Munisa Rizaevaning videodan O‘zbekiston aholisini aldash maqsadida o‘zlarining yangi reklamasi uchun foydalanganlar
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Kiberxavfsizlik markazi matbuot xizmati O‘zbekiston aholisini yangi soxta reklama roliki haqida ogohlantirdi.
Ma’lum qilinishicha, Munisa Rizaevaning oson pul ishlashga mo‘ljallangan mobil ilovasini targ‘ib qilayotgan reklama roligi ijtimoiy tarmoqlarda faol targ‘ib qilinmoqda. Video soxta ekanligi, firibgarlar tomonidan maxsus kompyuter dasturlari va sun’iy intellekt yordamida yaratilgani aytilmoqda. Firibgarlar mobil o‘yinni taklif qilishadi, unda o‘yinchilar darajalarni yakunlash uchun ball o‘rniga haqiqiy pul bilan taqdirlanadilar.
Kiberxavfsizlik markazi O‘zbekiston aholisini bunday videolarga ishonmaslikka chaqirdi. Firibgarlar o‘z qurbonlarining ishonchini qozonish va ularning mablag‘larini olish uchun zarur bo‘lgan har qanday vositalardan foydalanadilar. Ta’kidlanishicha, fuqarolar oson pul topish ilinjida barcha jamg‘armalarini yo‘qotishi mumkin.

Мошенники использовали образ певицы Мунисы Ризаевой для своей новой рекламы схемы обмана жителей Узбекистана
В пресс-службе Центра кибербезопасности при МВД предупредили жителей Узбекистана о новом фейковом рекламном видеоролике.
Сообщается, что в социальных сетях активно продвигается рекламный видеоролик, на котором Муниса Ризаева рассказывает о мобильном приложении для лёгкого заработка денежных средств. Отмечается, что данный видеоролик является фейком. Он был создан мошенниками при помощи специальных компьютерных программ, с использованием искусственного интеллекта. Злоумышленники предлагают некую мобильную игру, в которой вместо игровых очков за прохождение уровней игрокам начисляются настоящие денежные средства.
В Центре кибербезопасности призвали жителей Узбекистана не доверять подобным видеороликам. Злоумышленники используют любые способы, чтобы войти в доверие к своим жертвам и заполучить их денежные средства. Подчёркивается, что преследуя цель лёгкого заработка крупных сумм денежных средств, граждане могут потерять все свои денежные сбережения.