Namanganda soxta Red Bull sotuvchisi 9 million so‘mdan ortiq jarimaga tortildi
Iqtisodiy ishlar bo‘yicha Namangan viloyat sudi Avstriyaning Red Bull GmbH kompaniyasi da’vosi bo‘yicha qaror chiqarib, mahalliy tadbirkorni kontrafakt mahsulot sotgani uchun 9 million so‘mdan ortiq mablag’ to‘lashga majbur qildi.
Sud jarayoni bir nomdagi energetik ichimlik ishlab chiqaruvchisi bo‘lgan Avstriyaning Red Bull GmbH kompaniyasi tomonidan Namangan viloyati hududida soxta tovar sotish holatlari aniqlangandan so‘ng boshlatilgan. Da’vogar mahalliy tadbirkorni tovar belgisidan noqonuniy foydalanganlikda ayblab, original brend bilan adashtirib yuborish darajasida o‘xshash bo‘lgan mahsulot savdosini to‘xtatishni talab qilgan.
Adliya vazirligining Intellektual mulk departamenti taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, sud huquq egasining talablarini to‘liq qanoatlantirgan. Sud qarori bilan javobgarga O‘zbekiston hududida mashhur energetik ichimlikni imitatsiya qiluvchi mahsulotni muomalaga kiritish taqiqlangan.
Bundan buyon sotishni taqiqlashdan tashqari, tadbirkorga boshqa majburiyatlar ham yuklatilgan. Xususan, sud o‘n kun muddat ichida mavjud bo‘lgan barcha kontrafakt ichimlik zaxiralarini to‘liq yo‘q qilishni belgilagan. Shuningdek, barcha idishlar, qadoqlar va soxta mahsulot bilan bog‘liq har qanday reklama materiallari ham yo‘q qilinishi kerak.
Huquqbuzarga nisbatan qo‘llanilgan moliyaviy sanksiyalar salmoqli miqdorni tashkil etdi. Javobgar Red Bull GmbH foydasiga 10 bazaviy hisoblash miqdori (BHM) hajmida kompensatsiya to‘lashi shart, bu hozirgi kunda 4,12 million so‘mni tashkil etadi. Bundan tashqari, unga da’vogarning barcha sud xarajatlarini qoplash majburiyati yuklatilgan. Bu summaga 12 BHM (4,944 million so‘m) miqdoridagi davlat boji, shuningdek, 41,2 ming so‘m va 103 ming so‘mni tashkil etgan pochta va sud xarajatlari kiritilgan. Shunday qilib, undirilgan umumiy summa 9,1 million so‘mdan oshgan.
Bu holat O‘zbekistonda kontrafaktga qarshi kurash amaliyotidagi yagona holat emas. Masalan, joriy yilning iyul oyida Bojxona qo‘mitasi 38 ming litr hajmdagi yirik partiyadagi soxta Flash Up energetik ichimligi ushlab qolinganini ma’lum qilgan edi. Sud muhokamasi natijasida import qiluvchi F.I. kompaniyasi tovarni utilizatsiya qilish yoki reeksport qilishga majbur bo‘lgan. Bundan tashqari, sud huquqbuzardan mamlakatdagi ichimlikning rasmiy distribyutori - Inter Food Plus kompaniyasining sud xarajatlarini qoplash uchun 11 million so‘m undirgan.
Soxta tovarlar bozori dunyodagi eng yirik yashirin iqtisodiyotlardan biri hisoblanadi. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, uning yillik aylanmasi yuzlab milliard dollarga yetishi mumkin, bu esa ba’zi mamlakatlarning yalpi ichki mahsulotiga tengdir. Kontrafakt oziq-ovqat va dori-darmonlardan tortib, hashamatli buyumlar va dasturiy ta’minotgacha bo‘lgan deyarli barcha sohalarni qamrab oladi.

В Намангане пресекли торговлю поддельным Red Bull
Наманганский областной суд по экономическим делам вынес решение по иску австрийской компании Red Bull GmbH, обязав местного предпринимателя выплатить свыше 9 млн сумов за реализацию контрафактной продукции.
Разбирательство инициировала австрийская компания Red Bull GmbH, являющаяся производителем одноименного энергетического напитка, после обнаружения фактов продажи поддельного товара на территории Наманганской области. Истец обвинил местного предпринимателя в незаконном использовании товарного знака, требуя прекратить сбыт продукции, имеющей сходство с оригинальным брендом до степени смешения.
Согласно информации, предоставленной Департаментом интеллектуальной собственности Министерства юстиции, суд полностью удовлетворил требования правообладателя. Судебным решением ответчику запрещено вводить в оборот на территории Узбекистана продукцию, имитирующую известный энергетический напиток.
Помимо запрета на дальнейшую реализацию, на предпринимателя возложены и другие обязательства. В частности, суд предписал в десятидневный срок обеспечить полную ликвидацию имеющихся запасов контрафактного напитка. Уничтожению подлежат также вся тара, упаковка и любые рекламные материалы, связанные с поддельной продукцией.
Финансовые санкции, примененные к нарушителю, составили значительную сумму. Ответчик обязан выплатить компенсацию в пользу Red Bull GmbH в размере 10 базовых расчетных величин (БРВ), что на текущий момент составляет 4,12 млн сумов. Кроме того, на него возложено покрытие всех судебных расходов истца. В эту сумму включена государственная пошлина в размере 12 БРВ (4,944 млн сумов), а также почтовые и судебные издержки, составившие 41,2 тыс. сумов и 103 тыс. сумов соответственно. Общая сумма взыскания, таким образом, превысила 9,1 млн сумов.
Этот случай не является единичным в практике борьбы с контрафактом в Узбекистане. Так, в июле текущего года Таможенный комитет сообщал о перехвате крупной партии поддельного энергетического напитка Flash Up объемом 38 тысяч литров. По итогам судебного разбирательства компания-импортер F.I. была обязана утилизировать или реэкспортировать товар. Помимо этого, суд взыскал с нарушителя 11 млн сумов в качестве возмещения судебных расходов официальному дистрибьютору напитка в стране – компании Inter Food Plus.
Рынок поддельных товаров является одной из крупнейших теневых экономик в мире. По оценкам экспертов, его годовой оборот может достигать сотен миллиардов долларов, что сопоставимо с ВВП некоторых стран. Контрафакт затрагивает практически все сферы – от продуктов питания и медикаментов до предметов роскоши и программного обеспечения.
1. Тойтепа Форевер
7 октября 2025 21:07
Это как так нужно морально упасть что бы подделывать всякую мелочь? И продавать эту отраву своим же согражданам смотря им в глаза.Совсем спятили,иман и инсофлик потеряли,все оптовые базары забиты не сертифицированными такими же поддельными товарами.Не удивительно что не только Джеки Чан но и Терминатор побоится к нам приехать.
8 октября 2025 09:52
Тойтепа Форевер,
Дело не подделке а в качестве товара. Если продукт качественный и его не отличит от оригинала, почему нет?