Ichki ishlar organlari xodimlari Davlat xavfsizlik xizmati bilan hamkorlikda Toshkent shahrida maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tezkor tadbir davomida Yunusobod tumanida yashovchi 1991-yilda tug‘ilgan fuqaro to‘xtatilib, tekshirildi. Ko‘zdan kechirilganda, undan narkotik va psixotrop moddalar aniqlangan.
Erkakning yashash joyida ham tintuv o‘tkazilgan. o‘z hovlida tarkibida giyohvandlik moddasi bo‘lgan kannabis o‘simligini yetishtirgani ma’lum bo‘ldi. Shuningdek, u uy sharoitida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar, shuningdek, giyohvand moddalarni iste’mol qilish uchun qo‘lbola yasalgan bir nechta asboblarni saqlagan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Taqiqlangan ekinlarni yetishtirish" va "Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish" moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Erkak 20 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.

Житель Юнусабадского района хранил наркотики, психотропные препараты и выращивал каннабис
Сотрудниками органов внутренних дел, совместно с сотрудниками СГБ, было проведено специальное оперативное мероприятие в городе Ташкенте. В ходе мероприятия был остановлен и проверен житель Юнусабадского района, 1991 года рождения. При проверке у гражданина удалось выявить наркотические и психотропные вещества.
Также был проведён досмотр места жительства мужчины. Выяснилось, что мужчина занимался выращиванием наркотикосодержащего растения "каннабис" на своём приусадебном участке. Кроме того дома он также хранил наркотические вещества, психотропные вещества и несколько самодельный устройств, необходимых для употребления наркотиков.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Культивирование запрещенных к возделыванию культур" и "Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Мужчине может грозить до 20 лет лишения свободы.