Buxoro va Navoiyda 37 nafar noqonuniy oltin qazib oluvchi qo‘lga olindi
"Kontexnazorat" inspektsiyasi xodimlari Buxoro va Navoiy viloyatlarida keng ko‘lamli tekshiruvlar o‘tkazib, noqonuniy oltin qazib olish holatlarini aniqladi, deb xabar beradi O‘zA axborot agentligi.
Olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullangan 37 nafar shaxs qo‘lga olindi.
Noqonuniy qazib olish ishlari "Oltin Kon" MChJga biriktirilgan Quljuktov tog’ tizmasi (Buxoro viloyati, Shofirkon tumani) va Tovshan tog’ tizmasi (Navoiy viloyati, Konimex tumani) hududida amalga oshirilgan.
Materiallar Davlat xavfsizlik xizmati (DXX)ga topshirilgach, DXX xodimlari viloyat IIB bilan hamkorlikda qo‘lga olish operatsiyasini o‘tkazdi. Ko‘rilgan choralar natijasida Quljuktov tog’ tizmasi hududida noqonuniy kon qazish ishlarini olib borayotgan 37 nafar shaxs jinoyat ustida ushlandi.
Operatsiya davomida foydali qazilmalarni qazib olishda foydalanilgan muhim moddiy boyliklar va asboblar musodara qilindi:
• 3 ta Ford avtomobili;
• 8 ta mashq;
• 6 ta kompressor;
• taxminan 400 qop oltinli ruda;
• turli xil uy qurilishi asboblari.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ushbu noqonuniy faoliyat natijasida davlat va jamiyatga yetkazilgan zarar 20 milliard so‘mdan oshadi.

В Бухаре и Навои задержаны 37 нелегальных золотодобытчиков
Сотрудники инспекции «Контехназорат» провели масштабные проверки на территории Бухарской и Навоийской областей, выявив факты незаконной добычи золота. Об этом сообщило информационное агентство «УзА».
По результатам оперативных мероприятий были задержаны 37 граждан, занимавшихся нелегальной деятельностью.
Незаконные работы велись на территориях, закреплённых за ООО «Oltin Kon», в горных массивах Кулжуктов (Шафирканский район Бухарской области) и Товшан (Канимехский район Навоийской области).
После передачи материалов в Службу государственной безопасности (СГБ), сотрудники СГБ совместно с областным УВД провели операцию по задержанию. В результате, в массиве Кулжуктов 37 человек были пойманы с поличным непосредственно во время осуществления незаконных работ.
В ходе оперативного мероприятия были изъяты значительные материальные ценности и инструменты, использовавшиеся для добычи:
• 3 автомобиля марки Ford;
• 8 перфораторов;
• 6 компрессоров;
• около 400 мешков золотосодержащей руды;
• различные самодельные инструменты.
По предварительным подсчётам, ущерб, нанесённый государству и обществу этой незаконной деятельностью, превышает 20 миллиардов сумов.