Samarqandlik tadbirkor gazni xavfli yo‘l bilan o‘g‘irladi
"O‘zenergoinspektsiya" ning Samarqand viloyati boshqarmasi xodimlari viloyat prokuraturasi va huquqni muhofaza qilish idoralari xodimlari bilan birgalikda tekshiruvlar o‘tkazdi. Tekshiruv davomida Ishtixon tumanida joylashgan "Ch.T." oilaviy korxonasi faoliyati o‘rganildi. Tekshiruv natijasida tadbirkorlik subyekti tabiiy gaz hisoblagichini chetlab o‘tib, noqonuniy ravishda gaz ta’minotiga ulangani aniqlandi. Bundan tashqari, ulanish oddiy shlang yordamida xavfli tarzda amalga oshirildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish natijasida ko‘rilgan zarar 560,7 million so‘mni tashkil etgan. Ishning barcha materiallari tergovga qadar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etilgan. Jinoyat sodir etgan aybdorlar O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "O‘g‘irlik" moddasi 4-qismi bilan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

Предприниматель из Самарканда воровал газ общеопасным способом
Сотрудниками Самаркандского областного Управления Узэнергоинспекции, совместно с сотрудниками областной прокуратуры и органов внутренних дел, были проведены контрольные мероприятия. В ходе мероприятий была проведена проверка деятельности семейного предприятия "Ch. T.", расположенного в Иштыханском районе. При проверке выяснилось, что данное предприятие было незаконно подключено к газоснабжению, в обход прибора учёта потребления природного газа. Кроме того отмечается, что подключение осуществлялось опасным способом, при помощи обычного шланга.
По предварительным подсчётам, ущерб от незаконного использования природного газа составил 560,7 миллионов сумов. Все собранные материалы дела направлены в правоохранительные органы для проведения доследственной проверки. Ответственным лицам предприятия может грозить до 15 лет лишения свободы по части 4 статьи "Кража" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.