"Men hali barcha dalillarni oshkor qilmadim": Gulirano Kosimova Farg‘ona sudida
Joriy yilning 8-oktabr kuni Farg‘ona viloyatida joylashgan Quva tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida Furqat tumani huquq-tartibot idoralarining sobiq yuqori martabali xodimlariga oid rezonansli ish bo‘yicha sud jarayoni boshlandi. Sudlanuvchilar kursisida tuman IIB UKD sobiq boshlig‘i Akmal Xo‘jayev va uning birinchi o‘rinbosari Jasur Rasulov o‘tiribdi. Ular mahalliy maktabning sobiq direktori Gulirano Kosimovaga nisbatan sha’ni va qadr-qimmatini kamsituvchi harakatlar sodir etishda hamda zo‘ravonlik qo‘llashda ayblanmoqda.
Sud majlisi sudya Avazbek Rahimov raisligida ochiq tarzda o‘tkazilmoqda, biroq sud zalida foto va video tasvirga olish taqiqlangan. Birinchi majlis davomida Quva tumani prokurori yordamchisi Ayubxon Umaraliyev ayblov xulosasini o‘qib eshittirdi, shundan so‘ng sud jabrlanuvchi tomonning ko‘rsatmalarini tinglashga kirishdi.
Protsessual harakatlar yakunlanganidan so‘ng Gulirano Kosimova jurnalistlar bilan suhbatda sudning xolis va adolatli qaror chiqarishiga umid qilishini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, asosiy maqsadi - mamlakatda birorta ham ayol bunday sinovlarga duch kelmasligi uchun adolat uchun kurashishdir.
"Men faqat adolat kutayapman. Boshimdan o‘tganlardan so‘ng o‘zimga ko‘p marta savol berdim: nahotki bizning jamiyatda ayolni shunchalik xo‘rlash mumkin bo‘lsa?", - dedi Kosimova. Shuningdek, u o‘z ishiga e’tibor qaratgani uchun parlament va Senatga minnatdorchilik bildirdi, bu esa uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda adolat borligiga ishonchini mustahkamlagan.
Jabrlanuvchi, shuningdek, uning ixtiyorida hozircha oshkor qilmagan boshqa dalillar ham mavjudligini ma’lum qildi. "Hozir, sud davom etayotgan bir paytda, men ko‘plab dalillarni jamoatchilikka oshkor qilmayapman. Ammo sud tugaganidan so‘ng ularning har birini taqdim etaman", - deya qayd etdi u va Farg‘ona viloyati IIB rahbariyatiga qilgan avvalgi murojaatlari natijasiz qolganini qo‘shimcha qildi.
Jabrlanuvchining advokati Abduqahhor Mahmudov sud qonuniy va asosli qaror qabul qilishiga umid bildirdi. "Biz adolatli sudlovga ishonamiz... Tomonlar ochiq majlis o‘tkazishga kelishib oldilar, jamoatchilik nazoratiga ruxsat berilgan. O‘zbekistonda qonun ustuvorligi ta’minlanishiga umid qilamiz", - dedi himoyachi.
Mazkur hodisa keng jamoatchilik muhokamasiga sabab bo‘ldi va bu yuqori instansiyalarning, jumladan, Senat tomonidan nazorat o‘rnatilishiga olib keldi. Ombudsman avvalroq hodisaga aloqador bo‘lgan to‘rt nafar IIB xodimi dastlab jinoiy javobgarlikdan ozod etilganidan xavotir bildirgan va har tomonlama tekshiruv o‘tkazishni talab qilgan edi.
Ushbu ish bo‘yicha keyingi sud majlisi 15-oktabrga belgilangan.
O‘zbekistonda so‘nggi yillarda xotin-qizlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan bir qator qonun hujjatlari qabul qilindi. Xususan, 2019-yilda "Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun qabul qilingan bo‘lib, u ushbu sohadagi munosabatlarni nafaqat maishiy sharoitda, balki ish joylari va ta’lim muassasalarida ham tartibga soladi.

«Я ещё не раскрыла все доказательства»: избитая в Фергане директриса
В Кувинском районном суде по уголовным делам, расположенном в Ферганской области, 8 октября стартовал судебный процесс по резонансному делу в отношении бывших высокопоставленных сотрудников правопорядка Фуркатского района. На скамье подсудимых оказались бывший начальник районного УКД ОВД Акмал Хужаев и его первый заместитель Жасур Расулов. Их обвиняют в совершении действий, унижающих честь и достоинство, а также в применении насилия в отношении бывшего директора местной школы Гулирано Косимовой. Об этом сообщает KunUz
Судебное разбирательство проходит в открытом формате под председательством судьи Авазбека Рахимова, однако проведение фото- и видеосъемки в зале суда было запрещено. В ходе первого заседания помощник прокурора Кувинского района Аюбхон Умаралиев огласил обвинительное заключение, после чего суд приступил к заслушиванию показаний потерпевшей стороны.
После завершения процессуальных действий Гулирано Косимова в беседе с журналистами заявила, что рассчитывает на объективное и справедливое решение суда. Она подчеркнула, что ее основная цель - это борьба за справедливость, чтобы ни одна женщина в стране не столкнулась с подобными испытаниями.
«Я жду только справедливости. После того, что я пережила, не раз спрашивала себя: неужели в нашем обществе женщину можно так унизить?», - поделилась Косимова. Она также выразила благодарность парламенту и Сенату за проявленное к ее делу внимание, которое, по ее словам, укрепило ее веру в наличие справедливости в Узбекистане.
Потерпевшая также сообщила, что в ее распоряжении имеются и другие доказательства, которые она пока не предавала огласке. «Сейчас, пока суд продолжается, я не раскрываю общественности многие доказательства. Но после окончания суда представлю каждое из них», - отметила она, добавив, что ее предыдущие обращения к руководству УВД Ферганской области не принесли результатов.
Адвокат потерпевшей, Абдукаххор Махмудов, выразил надежду на то, что суд примет законное и обоснованное решение. «Мы верим в справедливое правосудие... Стороны договорились о проведении открытого заседания, общественный контроль разрешён. Надеемся, что в Узбекистане верховенство закона будет обеспечено», - заявил защитник.
Данный инцидент получил широкий общественный резонанс, что привело к вмешательству высших инстанций, включая установление контроля со стороны Сената. Омбудсман ранее выражал обеспокоенность тем, что четверо сотрудников РОВД, причастных к инциденту, изначально были освобождены от уголовной ответственности, и требовал всестороннего расследования.
Следующее судебное заседание по данному делу назначено на 15 октября.
В Узбекистане в последние годы был принят ряд законодательных актов, направленных на усиление защиты прав женщин. В частности, в 2019 году был принят закон «О защите женщин от притеснения и насилия», который регулирует отношения в этой сфере не только в быту, но и на рабочих местах и в образовательных учреждениях.
11 октября 2025 13:02
мне многие женщины рассказывали, инспектора профилактики домогаются женщин ! типа крутые пацаны ! а дома жена и дети ждут примерного мужа
11 октября 2025 18:42
У нас люди в форме пострашнее бандитов.
10 октября 2025 20:55
Где недовольные поведением полиции в России,а то жалуются??? А наша милиция со своими гражданами,как поступает??? И это не единичный случай.Есть и смертельные случаи.
11 октября 2025 11:41
Ну это же не про Россию обсуждаем сотнями комментов, про своих можно и промолчать.
11 октября 2025 17:38
Нельзя их обсуждать все таки родные,знакомые в органах.А в России родные знакомые по другую сторону.