Samarqand viloyatida elektr energiyasini o‘g‘irlash holati aniqlandi
Bosh prokuratura departamentining Pastdarg‘om tumani bo‘limi xodimlari tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, mas’ul shaxslar K.O. MChJ "Mirzo Ulug‘bek" MFY hududida joylashgan korxona binosini elektr tarmog‘iga noqonuniy ulab, elektr energiyasidan tijorat maqsadida foydalangan. Elektr ta’minoti korxonasiga yetkazilgan jami zarar 165,5 million so‘mni tashkil etdi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "O‘g‘irlik" moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Eslatib o‘tamiz, Jinoyat kodeksining ushbu moddasida 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan. Hozirda tergov davom etmoqda.

В Самаркандской области установлен факт кражи электроэнергии
Сотрудниками Пастдаргомского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре была проведена доследственная проверка. В ходе проверки было установлено, что ответственные лица ООО "К.О." самовольно подключили здание своего предприятия, расположенное в МСГ "Мирзо Улугбек", к электросети и использовали электроэнергию в коммерческих целях. Общая сумма ущерба электроснабжающей организации составил 165,5 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Кража" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Стоит отметить, что данная статья уголовного кодекса может повлечь за собой наказание, вплоть до лишения свободы на срок до 15 лет. В настоящий момент следственные мероприятия продолжаются.