Mamlakat xususiy tibbiyot sohasining salmoqli qismini qamrab olgan keng ko‘lamli tekshiruvlar davomida Raqobat qo‘mitasi zarur litsenziyasiz faoliyat yuritgan o‘nta muassasani aniqladi. Ushbu ma’lumotlar idora matbuot xizmati tomonidan e’lon qilindi va tibbiy xizmat ko‘rsatish sohasida jiddiy qonunbuzarliklar mavjudligidan dalolat beradi.
Noqonuniy tibbiy amaliyot geografiyasi ancha keng bo‘lib chiqdi. Litsenziyasiz o‘nta klinikaning beshtasi poytaxt mintaqasida joylashgan. Xususan, Toshkent viloyatida "Buloqboshi Sog‘lomlashtirish Klinikasi", "Chirchiq Zinnura Stom", "Murod Yorqin Najot", "Qiziltog Dental" va "Tursunoy Faxr Stom" aniqlangan. Farg‘ona viloyatida "U-Shifo Center" va "Zaylobiddin Shifo Nur", Surxondaryoda - "Nigora Plus Charos Med" va "Sherobod Shifo Maskani", Samarqand viloyatida esa - "AFX Dardga Shifo" noqonuniy faoliyat ko‘rsatgan. Ushbu muassasalar bo‘yicha to‘plangan barcha ma’lumotlar tegishli choralarni ko‘rish uchun vakolatli tuzilmalarga yuborilgan.
So‘nggi to‘qqiz oy davomida Raqobat qo‘mitasi jamoat tashkilotlari bilan birgalikda 7284 ta xususiy klinika faoliyatini monitoring qildi. Bu yil boshida respublikada ro‘yxatga olingan shunday muassasalar umumiy sonining 85 foizini tashkil etadi.
Tekshiruvlar davomida bir qator tizimli qonunbuzarliklar aniqlandi. Ulardan eng ko‘p uchraydigani ko‘rsatilayotgan xizmatlar uchun narxlar ro‘yxatining (preyskurant) yo‘qligi bo‘ldi - bu kamchilik tekshirilganlarning umumiy sonidan 61,5 foizini tashkil etuvchi 4483 ta klinikada qayd etilgan. Bundan tashqari, muassasalarning deyarli yarmi (3428 ta yoki 47%) tegishli ruxsatnomasiz tashqi reklama joylashtirgan.
Klinikalarning haqiqiy manzili ro‘yxatdan o‘tish hujjatlarida ko‘rsatilgan ma’lumotlarga mos kelmasligi ham jiddiy muammo bo‘lib qolmoqda. Tekshirilgan tashkilotlarning 27 foizdan ortig‘i yoki 2000 tasi arizada ko‘rsatilgan joyda ishlamagan. Shuningdek, 1460 ta muassasada (20%) iste’molchilar uchun ma’lumotlar davlat tilida taqdim etilmaganligi, 235 ta klinikada (3%) esa hatto oddiy peshlavhalar ham yo‘qligi aniqlandi.
O‘zbekistonda qonunchilikka ko‘ra, tibbiy faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziya besh yil muddatga beriladi.

В Узбекистане выявили клиники, работающие вне закона
В ходе масштабных проверок, охвативших значительную часть частного медицинского сектора страны, Комитет по конкуренции выявил десять учреждений, осуществлявших деятельность без необходимой лицензии. Эти данные были обнародованы пресс-службой ведомства и свидетельствуют о наличии серьезных нарушений в сфере оказания медицинских услуг.
География нелегальной медицинской практики оказалась довольно широкой. Пять из десяти клиник без лицензии располагались в столичном регионе. Так, в Ташкентской области были выявлены «Buloqboshi Sog’lomlashtirish Klinikasi», «Chirchiq Zinnura Stom», «Murod Yorqin Najot», «Qiziltog Dental» и «Tursunoy Faxr Stom». В Ферганской области незаконно работали «U-Shifo Center» и «Zaylobiddin Shifo Nur», в Сурхандарьинской - «Nigora Plus Charos Med» и «Sherobod Shifo Maskani», а в Самаркандской области - «AFX Dardga Shifo». Вся собранная по этим учреждениям информация уже направлена в уполномоченные структуры для принятия соответствующих мер.
За последние девять месяцев Комитет по конкуренции совместно с общественными организациями провел мониторинг деятельности 7284 частных клиник. Это составляет 85% от общего числа подобных учреждений, зарегистрированных в республике на начало года.
В ходе проверок был выявлен целый ряд системных нарушений. Наиболее частым из них стало отсутствие прейскуранта на оказываемые услуги - этот недочет зафиксирован в 4483 клиниках, что составляет 61,5% от общего числа проверенных. Кроме того, почти половина учреждений (3428, или 47%) размещала наружную рекламу, не имея на то соответствующего разрешения.
Серьезной проблемой остается и несоответствие фактического адреса клиник данным, указанным в регистрационных документах. Свыше 27% или 2000 проверенных организаций работали не по заявленному месту нахождения. Также было установлено, что в 1460 учреждениях (20%) информация для потребителей не предоставлялась на государственном языке, а в 235 клиниках (3%) отсутствовали даже элементарные вывески.
В Узбекистане, согласно законодательству, лицензия на осуществление медицинской деятельности выдается сроком на пять лет.
14 октября 2025 19:22
У нас так раздуты контролирующие органы что они должны работать на опережение открытий этих конторок . И наказание должно быть жестким и болезненым на кону это здоровье нации и доверие вобще государству как к организации .
14 октября 2025 20:16
Так они раздуты для того. что бы на лапу брать. а не для предупреждения нарушений и борьбы. Ну это по такой же схеме как экологи, которые приходят, когда уже дерево срублено и можно требовать штраф.
14 октября 2025 16:36
Так значит народ не зря говорит "лжелекари, врачи - рвачи"? Стоит прислушиваться к гласу народному. Так должно быть везде порядок а не самотёк и произвол