Surxondaryoda amaldor paxta terimiga majburlagani uchun jazolandi
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Surxondaryo viloyatining Qumqo‘rg‘on tumanida ayollarni paxta terimiga majburlash holati yuz berganini rasman tasdiqladi. O‘tkazilgan tekshiruv natijasida noqonuniy buyruq bergan mansabdor shaxs ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Hodisa ijtimoiy tarmoqlarda audioyozuv tarqalgach, oshkor bo‘ldi. Unda, ta’kidlanishicha, tuman hokimining o‘rinbosari va ayni vaqtda oila va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘i Nigora Jumayeva mahalliy faollardan har biridan kamida ikki nafar ayolni paxta dalasiga olib kelishni ultimatum shaklida talab qiladi. "Kela olmadim demanglar. Bosh vazir o‘rinbosari Mahkamova kelyapti. Hamma ertalab soat yettida dalada bo‘lishi kerak", - deyiladi jamoatchilikka ma’lum bo‘lgan yozuvda.
Qumqo‘rg‘on tumani ma’muriyatining dastlabki munosabati fuqarolarga nisbatan har qanday bosimni inkor etishdan iborat bo‘lib, qishloq xo‘jaligi ishlarida ishtirok etish faqat ixtiyoriy deb ta’riflangan edi. Biroq, vazirlik tomonidan boshlangan tekshiruv buning aksini aniqladi: ayollar haqiqatan ham o‘z xohishlariga qarshi, hokimiyat vakilining bosimi ostida hosilni yig‘ib olishga jalb qilingan.
Tekshiruv yakunlariga ko‘ra, Nigora Jumayeva ma’muriy javobgarlikka tortildi. Unga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi buzilishi aybi qo‘yildi, bu modda ma’muriy tarzda mehnatga majburlaganlik uchun sanksiyalarni nazarda tutadi. Qonunchilikning ushbu normasi 20,6 milliondan 41,2 million so‘mgacha jarima solishni belgilaydi.
Bu joriy paxta yig‘im-terimi kampaniyasi davomida mehnat qonunchiligining yagona buzilishi emas. Xuddi shunday huquqbuzarlik Buxoroda ham qayd etilgan bo‘lib, u yerda mehnatga majburlaganlik uchun Abu Ali ibn Sino nomidagi axborot-kutubxona markazi direktori N. Aminova jarimaga tortilgan. Avvalroq Surxondaryo viloyatining boshqa tumanlarida ham shunga o‘xshash hodisalar haqida xabar berilgan edi.
2022-yil mart oyida xalqaro "Cotton Campaign" koalitsiyasi o‘n yildan ortiq davom etgan O‘zbekiston paxtasiga qo‘yilgan global boykotni bekor qildi. Bu qaror O‘zbekistonning paxta sanoatida tizimli majburiy va bolalar mehnatini yo‘q qilishda erishgan sezilarli yutug‘ini e’tirof etish belgisi sifatida qabul qilindi.

В Сурхандарье чиновницу наказали за принуждение к сбору хлопка
Факт принуждения женщин к участию в сборе хлопка в Кумкурганском районе Сурхандарьинской области получил официальное подтверждение со стороны Министерства по сокращению бедности и занятости. В результате проведенной проверки должностное лицо, ответственное за отдачу незаконных распоряжений, было привлечено к административной ответственности.
Инцидент получил огласку после распространения в социальных сетях аудиозаписи. На ней, как утверждается, заместитель хокима района и по совместительству глава отдела по делам семьи и женщин Нигора Жумаева в ультимативной форме требует от местных активисток обеспечить явку как минимум двух женщин от каждого на хлопковое поле. «Не говорите, что не смогли прийти. Заместитель премьер-министра Махкамова приезжает. Все должны быть в поле к семи утра», – следует из записи, ставшей достоянием общественности.
Первоначальная реакция администрации Кумкурганского района сводилась к отрицанию какого-либо давления на граждан, участие в сельскохозяйственных работах характеризовалось как сугубо добровольное. Однако инициированная министерством проверка установила обратное: женщины действительно были вовлечены в сбор урожая против своей воли, под давлением со стороны представителя власти.
По итогам разбирательства Нигора Жумаева была привлечена к административной ответственности. Ей вменили нарушение статьи 51 Кодекса об административной ответственности, которая предусматривает санкции за административное принуждение к труду. Данная норма законодательства устанавливает штраф в размере от 20,6 до 41,2 миллиона сумов.
Это не единичный случай нарушения трудового законодательства в ходе нынешней хлопкоуборочной кампании. Аналогичное правонарушение было зафиксировано в Бухаре, где за принуждение к труду была оштрафована директор информационно-библиотечного центра имени Абу Али ибн Сино Н. Аминова. Ранее сообщалось о похожих инцидентах и в других районах Сурхандарьинской области.
В марте 2022 года международная коалиция Cotton Campaign сняла глобальный бойкот с узбекского хлопка, который действовал более десяти лет. Это решение было принято в знак признания значительного прогресса, достигнутого Узбекистаном в искоренении системного принудительного и детского труда в хлопковой промышленности.
16 октября 2025 13:28
Пусть нигора жумаева вазместит штраф на поле сбором хлопка а пастродавшие будут приёмщиками и бригадироми.