Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari Samarqand viloyatining Narpay tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Olib borilgan tezkor tadbir davomida Navoiy viloyatida yashovchi 3 nafar shaxslar: 1980, 1983 va 1987-yillarda tug‘ilganlar qo‘lga olindi. Ular 18 kilogramm qayta ishlanmagan kumushni noqonuniy ravishda sotayotgan vaqtda qo‘lga olindi. Ular bu miqdordagi kumushni 21 ming dollarga sotishni rejalashtirishgan.
Olib borilgan ekspertiza natijalariga ko‘ra, jinoyat sodir etgan shaxslardan 16,74 kg. sof kumush, 999 donalik olindi. Uning umumiy qiymati 502 344 000 so‘mni tashkil etadi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Valyuta qimmatliklarini qonunga xilof ravishda olish yoki o‘tkazish" moddasi 4-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hibsga olinganlar 5 yildan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

Трое жителей Навои ответят перед законом за торговлю серебром
Сотрудниками СГБ в Нарпайском районе Самаркандской области было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия были задержаны трое жителей Навоийской области: 1980, 1983 и 1987 года рождения. Задержание проводилось в момент незаконно продажи 18кг необработанного серебра. За данное количество серебра они планировали выручить 21 тысячу долларов США.
Сообщается, что на основании заключения экспертизы у злоумышленников удалось изъять 16,74кг чистого серебра, 999 пробы. Его общая стоимость составляет 502 миллиона 344 тысячи сумов.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 4 статьи "Незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Задержанным грозит от 5 до 7 лет лишения свободы.