Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent shahrining Mirzo-Ulug‘bek tumanidagi "Ming Lola" mahallasida yashovchi fuqaroning xonadoni ko‘zdan kechirildi. Tekshiruv jarayonida uyda 1,25 kilogramm marixuana borligi aniqlanib, u paketlar, qog‘oz o‘ramlar hamda gugurt qutilariga joylab, sotish uchun tayyorlangan holatda saqlangani ma’lum bo‘ldi. Qayd etilishicha, ushbu fuqaro ilgari ham shunga o‘xshash jinoyat uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan, biroq bundan tegishli xulosa chiqarmagan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish" moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Gumondorga nisbatan 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda hamda uning jinoyatga aloqador boshqa shaxslar bilan bog‘liqligi aniqlanmoqda.

Житель Мирзо-Улугбекского района торговал марихуаной
Сотрудниками органов внутренних дел было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия была осмотрена квартира жителя махалли "Минг Лола" Мирзо-Улугбекского района города Ташкента. При осмотре удалось выявить 1,25кг марихуаны, которая хранилась в пакетах, бумажных свёртках, а также была расфасована по спичечным коробкам для дальнейшего сбыта. Отмечается, что владелец данной квартиры ранее уже привлекался к уголовной ответственности за аналогичное преступление, но из своего наказания не сделал соответствующих выводов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 5 статьи "Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленнику может грозить до 20 лет лишения свободы. В настоящий момент проводятся следственные мероприятия, а также устанавливаются личности его возможных преступных сообщников.