Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Uchtepa tuman bo‘limi xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida "H." MCHJ do‘koni sotuvchisi qo‘lga olindi. U navbatdagi xaridorga kontrabanda yo‘li bilan olib kelingan elektron sigaretlarni sotayotgan vaqtda ushlangan. Do‘kon tekshiruvida 880 dona turli elektron chekish qurilmalari, 18 turdagi, aksiz markasiz, ya’ni O‘zbekistonga qonuniy kiritilganini tasdiqlovchi hujjatsiz aniqlangan. Musodara qilingan elektron sigaretlarning umumiy qiymati 76,7 million so‘mni tashkil etdi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Etil spirti, alkogolli mahsulot va tamaki mahsulotini qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish yoki ishlab chiqarish" moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda va qo‘lga olingan shaxsning jinoyatga aloqador boshqa sheriklari aniqlanmoqda.

В Учтепинском районе изъяли партию электронных сигарет
Пресечён незаконный оборот электронных сигарет - сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре.
Сотрудниками Учтепинского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан продавец магазина ООО "H.". Задержание проводилось в момент реализации очередному покупателю контрабандных электронных сигарет, на общую сумму 320 тысяч сумов. При осмотре магазина удалось выявить ещё 880 единиц различных курительных электронных устройств, 18 наименований, без наличия акцизных марок, которые подтверждают законность ввоза на территорию Узбекистана. Общая стоимость изъятых электронных сигарет составила 76,7 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Незаконный оборот или производство этилового спирта, алкогольной и табачной продукции" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Проводятся следственные мероприятия. Также устанавливаются возможные преступные сообщники задержанного.