Samarqandda BK noqonuniy ravishda uyga gaz tarmog‘ini ulagan, zarar 3,5 milliard so‘mdan oshdi
Samarqand viloyati Uzenergoinspektsiyasi boshqarmasi xodimlari, viloyat prokuraturasi va ichki ishlar organlari xodimlari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Tadbirlar davomida Samarqand shahrida joylashgan ko‘p kvartirali uy aniqlanib, uning boshqaruv kompaniyasi uni gaz tarmog‘iga noqonuniy ulanganligi ma’lum bo‘ldi. Umumiy hisobda 21 ta kvartira gaz tarmog‘iga ulangan bo‘lib, ularni xizmat ko‘rsatish OOO "B.Q.S." zimmasida edi. Ta’kidlanishicha, ulangan vaqtida loyiha hujjatlari rasmiylashtirilmagan.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, umumiy zarar 3 milliard 560 million so‘mni tashkil qilgan. Mazkur holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, dastlabki tekshiruv o‘tkazish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirilgan. Mas’ul shaxslarga agar ularga Jinoyat kodeksining 169-moddasi 4-qismi "O‘g‘irlik" bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilsa, 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Shu modda odatda energiya resurslarining noqonuniy ishlatilishi holatlarini aniqlaganda qo‘llaniladi.

В Самарканде УК незаконно подключила дом к газоснабжению, ущерб превысил 3,5 млрд сумов
Сотрудниками Самаркандского областного Управления Узэнергоинспекции, совместно с сотрудниками областной прокуратуры и органов внутренних дел, провели контрольные мероприятия. В ходе мероприятий был выявлен многоквартирный дом, расположенный в городе Самарканде, управляющая компания которого незаконно подключила его к газоснабжению. Всего к газоснабжению была подключена 21 квартира, которые обслуживание ООО "B.Q.S.". Отмечается, что подключение было произведено без оформления проектной документации.
Согласно предварительным подсчётам, общий ущерб составила 3 миллиарда 560 миллионов сумов. По данному факту составили соответствующие документы, которые передали в правоохранительные органы для проведения доследственной проверки. Ответственным лицам может грозить до 15 лет лишения свободы, если на них будет возбуждено уголовное дело по части 4 статьи "Кража" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Именно такую статью обычно используют при выявлении случаев незаконного потребления энергоресурсов.