Qoraqalpog‘istonlik erkak boshqaning yer uchastkasini sotishga uringan
DXX xodimlari Qo‘ng‘irot tumanida qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorni qo‘lga oldi. U Amudaryo tumanida yashovchi, 1983 yilda tug‘ilgan fuqaroning ishonchiga kirib, Taxiatosh tumanidan 50 gektar yer uchastkasini sotib berishni va’da qilgan hamda buning evaziga 50 ming AQSh dollari talab qilgan. Ma’lum bo‘lishicha, mazkur yer uchastkasi boshqa fuqaroga quyonchilikni rivojlantirish uchun ajratilgan 169 gektar maydonning bir qismiga tegishli bo‘lgan.
Huquqni muhofaza qilish organlari tadbirkorni 50 ming AQSh dollarini olayotgan paytda qo‘lga oldi. Holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Firibgarlik" moddasi 4-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi; gumonlanuvchiga 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanishi mumkin.

Житель Каракалпакстана пытался продать чужой земельный участок
Сотрудниками СГБ был задержан предприниматель, который работает в сфере сельского хозяйства на территории Кунградского района. Злоумышленник вошёл в доверие к жителю Амударьинского района, 1983 года рождения, пообещав продать ему 50 гектаров земли на территории Тахиаташского района. Всего злоумышленник попросил 50 тысяч долларов США. Отмечается, что данный земельный участок являлся частью земли другого гражданина, которому выделили 169 гектаров для развития кролиководства.
Таким образом предприниматель был задержан сотрудниками правоохранительных органов в момент получения денежных средств, в размере 50 тысяч долларов США. На него было возбуждено уголовное дело по части 4 статьи "Мошенничество" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан, что может повлечь за собой до 10 лет лишения свободы.