O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Departament matbuot xizmati xabariga ko‘ra, dori vositalarining noqonuniy savdosi holati aniqlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Yunusobod tuman boshqarmasi xodimlari DXX xodimlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida dori vositalarini noqonuniy savdoga qo‘ygan erkak qo‘lga olindi. U boshqa fuqaroga "Lestsinat" nomli dori vositasining 2 000 qadoqini sotayotgan paytda ushlangan. Ushbu miqdor uchun 170 million so‘m olish rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini yoxud tibbiy buyumlarni o‘tkazish maqsadida ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki o‘tkazish, dori vositalarini yoki tibbiy buyumlarni dorixonalardan va ularning filiallaridan tashqarida realizatsiya qilish, shuningdek tarkibida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar mavjud bo‘lgan dori vositalarini retsept bo‘yicha chakana realizatsiya qilish tartibini buzish" haqidagi moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Юнусабадском районе мужчина незаконно торговал лекарствами
Выявлен случай незаконной торговли лекарственными препаратами - сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре Республики Узбекистан.
Сотрудниками Юнусабадского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре, совместно с сотрудниками СГБ, было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан мужчина, который занимался незаконной торговлей лекарственными препаратами. Задержание проводилось в момент продажи другому гражданину 2 000 упаковок лекарственного препарата "Лесцинат". За данное количество лекарственного препарата он планировал выручить 170 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, реализация лекарственных средств или изделий медицинского назначения вне аптек и их филиалов, а также нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Следственные мероприятия продолжаются.