DXX matbuot xizmati xabariga ko‘ra, firibgarlikda gumonlangan ayol qo‘lga olindi.
DXX xodimlari Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazgan maxsus tezkor tadbir davomida Namangan shahrida ayol ushlangan. U boshqa fuqarolardan 1 000 AQSh dollari miqdoridagi oldindan to‘lovni olayotgan vaqtida qo‘lga olingan. Ma’lum bo‘lishicha, u To‘raqo‘rg‘on tumanida yashovchi to‘rt nafar fuqaroning Janubiy Koreyada ishga joylashishiga 2 000 AQSh dollari evaziga "ko‘maklashishni" va’da qilgan va bu ishni tanishlari orqali amalga oshirishni rejalashtirgan.
Holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Firibgarlik" moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Gumonlanuvchiga 3 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanishi mumkin. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda; ayolning boshqa shunga o‘xshash jinoyatlarga aloqadorligi tekshirilmoqda.

Мошенница из Намангана обманула четверых граждан
Сотрудниками СГБ, совместно с сотрудниками территориального Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре, было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия в городе Намангане была задержана женщина. Задержание проводилось в момент получения аванса, в размере 1 000 долларов США. Всего за 2 000 долларов США злоумышленница пообещала четверым жителям Туракурганского района помочь с трудоустройством в Южной Корее. Осуществить задуманное она планировала при помощи своих знакомых.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи "Мошенничество" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленнице грозит до 3-х лет лишения свободы. В настоящий момент проводятся следственные мероприятия. Следствию предстоит выяснить возможную причастность женщины к другим аналогичным преступлениям.
28 октября 2025 08:55
Таким надо на лбу татуировку делать, чтобы издалека было видно
27 октября 2025 13:57
Состава преступления еще нет, она только получила деньги и наверное, смогла бы трудоустроить? Ведь, сначало идет оплата?
Но если следствие самострятельно уже решило ее виновной и объявили мошенницей, тогда зачем ее лицо прячут?