Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabariga ko‘ra, kontrabanda elektron sigaretlar savdosiga chek qo‘yildi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Yangiariq tuman boshqarmasi xodimlari maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida "H.P." MChJ do‘koni sotuvchisi xorijda ishlab chiqarilgan 3 dona kontrabanda elektron sigaretani 800 ming so‘mga sotayotgan paytda qo‘lga olindi. Shundan so‘ng olib borilgan tezkor tadbir doirasida Urganch shahri "Islomobod" MFY hududidagi yashash uyi ko‘zdan kechirilib, 8 405 dona elektron sigareta, nikotinli plastirlar va elektron sigaretalar uchun 32 turdagi suyuqlik aniqlanib, musodara qilindi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Etil spirti, alkogolli mahsulot va tamaki mahsulotini qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish yoki ishlab chiqarish" haqidagi moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tergov harakatlari davom etmoqda.

Крупную партию контрабандных электронных сигарет изъяли в Хорезме
Пресечена торговля контрабандными электронными сигаретами - сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре.
Сотрудниками Янгиарыкского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан продавец магазина ООО "H.P.", который продал 3 контрабандные электронные сигареты, зарубежного производства, за 800 тысяч сумов. Кроме того, в ходе продолжения оперативного мероприятия, был осмотрен жилой дом в МСГ "Исламобод" города Ургенча. Там удалось выявить и изъять 8 405 единиц электронных сигарет, никотиновые пластыри и жидкость для электронных сигарет 32 видов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Незаконный оборот или производство этилового спирта, алкогольной и табачной продукции" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Проводятся следственные мероприятия.