Namangan viloyatining Norin tumanida tuman ma’muriyati rahbariga nisbatan ommaviy ayblov bilan bog‘liq g‘ayrioddiy vaziyat yuzaga kelmoqda. Bunga yaqinda prezident tanqididan so‘ng hokim vaqtincha istiqomat qilayotgan konteyner panjarasiga mahkamlangan xat sabab bo‘ldi.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, maktub mualliflari bir oila a’zolari bo‘lib, ular 13 yil avval amaldagi hokim tomonidan qabul qilingan qaror tufayli o‘z uy-joylaridan ayrilganliklarini da’vo qilishmoqda. "Sizning qaroringiz tufayli biz uysiz qoldik. Onam sarson-sargardonlikda vafot etdi. Akam haligacha uysiz, uylana olmayapti va o‘z boshpanasiga ega bo‘la olmayapti", - deyiladi murojaatda. Shuningdek, maktubda bir kun kelib o‘zining doimiy uyiga qaytadigan amaldordan farqli o‘laroq, Qo‘ldoshevlar oilasi ham qachondir o‘z uyiga qaytishiga umid bildirilgan.
Hokimning konteynerda yashashi prezidentning hududga qilgan safari davomida "Sho‘rariq" mahallasi ahvoli keskin tanqid qilingani bilan bog‘liq. Tuman rahbariga obodonlashtirish ishlarini shaxsan nazorat qilish topshirilgan va shu maqsadda u o‘ziga ishonib topshirilgan tuman hududidagi vaqtinchalik turar-joyga joylashgan. Aholining muammolariga yaqinlikni namoyish etishga qaratilgan aynan shu harakat kutilmagan demarsh uchun maydonga aylandi.
Tuman hokimligi tomonidan zudlik bilan munosabat bildirildi. Maktubda bayon etilgan faktlarni tekshirish uchun maxsus ishchi guruh tuzildi. Tekshiruv davomida muallifning shaxsi aniqlandi - u mahalliy fuqaro Salima Qo‘ldosheva bo‘lib chiqdi. Ma’muriyat vakillarining ta’kidlashicha, u bilan o‘tkazilgan shaxsiy suhbat chog‘ida avvalroq na uning o‘zi, na oila a’zolari bu masala yuzasidan hokimga yoki hokimlikning boshqa tuzilmalariga rasmiy ariza bilan murojaat qilmaganliklari ma’lum bo‘lgan.
Tekshiruv yakunlari bo‘yicha ijtimoiy xarakterdagi choralar ko‘rildi. Salima Qo‘ldosheva "Ayollar daftari" qo‘llab-quvvatlash dasturi ro‘yxatiga kiritildi. Mamlakat tashqarisida mehnat migratsiyasida bo‘lgan uning akasiga o‘n kun muddatda vataniga qaytish va keyinchalik ishga joylashishda yordam berish va’da qilindi. U bilan mahalliy hokimiyat vakillari va mahalla yoshlar yetakchisi ishtirokida videokonferensiya formatida suhbat o‘tkazildi.
Shunga qaramay, hokimlikning rasmiy izohida dastlabki da’vo mohiyati bo‘yicha hech qanday ma’lumot mavjud emas. O‘n uch yil avval Qo‘ldoshevlar oilasining o‘z uyidan ayrilishiga sabab bo‘lgan omillar va bu jarayonda tuman rahbarining taxminiy roli haqida izoh berilmadi. Shu tariqa, ushbu hodisaga sabab bo‘lgan asosiy savol hokimiyat tomonidan javobsiz qolmoqda.
O‘zbekistonda "Temir daftar", "Ayollar daftari" va "Yoshlar daftari" ijtimoiy reyestrlari tizimi 2020-yilda joriy etilgan. U ishsizlar, kam ta’minlangan oilalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni moliyaviy subsidiyalar, ishga joylashishda va kasb-hunar o‘rgatishda yordam berish orqali aholining zaif qatlamlariga manzilli yordam ko‘rsatishga qaratilgan.

Оставили письмо хокиму: Семья в Намангане обвинила хокима в потере дома
В Нарынском районе Наманганской области разворачивается неординарная ситуация, в центре которой оказалось публичное обвинение в адрес главы районной администрации. Поводом послужило письмо, закрепленное на ограждении контейнера, в котором временно проживает хоким района после недавней критики со стороны президента.
Авторы послания, как выяснилось позже, члены одной семьи, утверждают, что лишились своего жилья 13 лет назад вследствие решения, принятого непосредственно действующим хокимом. «Из-за вашего решения мы остались без дома. Моя мама умерла в скитаниях. Мой брат до сих пор без жилья, он не может жениться и обрести свой угол», - цитируется в обращении. В письме также отмечается, что хоким в ближайшее время вернется в свой постоянный дом, а семья, оставшаяся без дома никогда не сможет.
Сам факт проживания хокима в контейнере является следствием инспекционной поездки президента в регион, в ходе которой состояние махалли «Шурарик» вызвало резкую критику. Главе района было поручено лично контролировать работы по благоустройству, для чего он и разместился во временном жилище на территории вверенного ему района. Именно этот жест, призванный продемонстрировать близость к проблемам населения, стал площадкой для неожиданного демарша.
Реакция со стороны районного хокимията последовала незамедлительно. Была сформирована специальная рабочая группа для проверки изложенных в письме фактов. В ходе проверки была установлена личность автора - ею оказалась местная жительница Салима Кулдошева. Представители администрации утверждают, что в ходе личной беседы с ней выяснилось, что ранее ни она, ни члены ее семьи с официальными заявлениями по данному вопросу ни к хокиму, ни в другие структуры хокимията не обращались.
По итогам разбирательства были приняты меры социального характера. Салиму Кулдошеву внесли в списки программы поддержки «Женская тетрадь». Ее брату, находящемуся в трудовой миграции за пределами страны, было обещано содействие в возвращении на родину и последующем трудоустройстве в десятидневный срок. С ним была проведена беседа в формате видеоконференции с участием представителей местных властей и молодежного лидера махалли.
Тем не менее, в официальном комментарии хокимията отсутствует какая-либо информация по существу первоначальной претензии. Причины, по которым семья Кулдошевых лишилась своего дома тринадцать лет назад, и предполагаемая роль в этом процессе главы района, так и не были разъяснены. Основной вопрос, спровоцировавший данный инцидент, остается без ответа со стороны властей.
Система социальных реестров «Железная тетрадь», «Женская тетрадь» и «Молодежная тетрадь» была внедрена в Узбекистане в 2020 году. Она направлена на оказание адресной помощи уязвимым слоям населения, включая безработных, семьи с низким доходом и людей с инвалидностью, путем предоставления финансовых субсидий, помощи в трудоустройстве и профессиональном обучении.