Dunyo hayratda: Vabodan o‘lim 118% ga oshdi. Nima bo‘lyapti?
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining (JSST) so‘nggi hisobotiga ko‘ra, vabodan o‘limning global ko‘rsatkichlari xavotirli dinamikani ko‘rsatmoqda. 2025-yil avgust oyida butun dunyo bo‘ylab 57,7 mingdan ortiq kasallanish holatidan 758 tasi o‘lim bilan yakunlangan. Bu ma’lumotlar, qayd etilgan holatlar umumiy sonining 25 foizga kamayishiga qaramay, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘lim darajasi 118 foizga sezilarli darajada oshganini ko‘rsatadi.
Kasallikning geografik taqsimlanishi notekisligicha qolmoqda. Eng katta yuk Sharqiy O‘rta yer dengizi mintaqasiga to‘g‘ri keldi, u yerda 40 732 ta holat qayd etildi. Undan keyin Afrika mintaqasi 15 487 ta kasallanish holati bilan bormoqda.
Joriy yilning dastlabki sakkiz oyi ma’lumotlari tahlili yanada kengroq manzarani ochib beradi. Umumiy hisobda 32 ta davlat vabo yoki o‘tkir suvli diareya avj olgani haqida xabar bergan. Shu davr mobaynida 462 890 ta kasallanish holati qayd etilib, ulardan 5 869 tasi o‘limga olib kelgan.
JSST mutaxassislari ta’kidlashicha, vabo vibrionlari keltirib chiqaradigan o‘ta xavfli yuqumli kasallik asosan ifloslangan oziq-ovqat yoki suv orqali tarqaladi. Kasallanishning pasayishi fonida o‘lim darajasining o‘sishi bir qator omillarni, jumladan, tibbiy yordamga kech murojaat qilish, endemik hududlardagi sog‘liqni saqlash tizimlarining haddan tashqari yuklanishi va qo‘zg‘atuvchining yanada virulent shtammlari paydo bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatishi mumkin.
Dunyoning turli burchaklarida davom etayotgan epidemiyalar profilaktika choralarini kuchaytirish, sanitariya sharoitlarini yaxshilash va toza ichimlik suvi bilan ta’minlashga bo‘lgan o‘tkir ehtiyojni ta’kidlaydi. Xalqaro hamjamiyat infeksiya tarqalishini nazorat qilish va ushbu oldini olinadigan va davolanadigan kasallikdan o‘lim darajasini pasaytirish uchun muvofiqlashtirilgan sa’y-harakatlarga chaqiriladi.
Vabo vibrioni (Vibrio cholerae) suvda uzoq vaqt, ayniqsa sho‘r suvda va qisqichbaqasimonlarga yopishib yashashi mumkin. Bu unga epidemiyalar orasida atrof-muhitda saqlanib qolish imkonini beradi.

Смертность от холеры подскочила на 118%
Согласно последнему отчету Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), глобальные показатели смертности от холеры демонстрируют тревожную динамику. В августе 2025 года было зафиксировано 758 летальных исходов из более чем 57,7 тысячи случаев заболевания по всему миру. Эти данные свидетельствуют о значительном увеличении смертности на 118% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, несмотря на общее снижение числа зарегистрированных случаев на 25%.
Географическое распределение заболеваемости остается неравномерным. Наибольшее бремя пришлось на регион Восточного Средиземноморья, где было зарегистрировано 40 732 случая. За ним следует Африканский регион с 15 487 случаями заболевания.
Анализ данных за первые восемь месяцев текущего года выявляет еще более масштабную картину. В общей сложности 32 государства сообщили о вспышках холеры или острой водянистой диареи. За этот период было зарегистрировано 462 890 случаев заболевания, из которых 5 869 привели к смерти.
Специалисты ВОЗ подчеркивают, что холера, особо опасная инфекционная болезнь, вызываемая холерными вибрионами, распространяется в основном через зараженную пищу или воду. Рост смертности на фоне снижения заболеваемости может указывать на ряд факторов, включая позднее обращение за медицинской помощью, перегруженность систем здравоохранения в эндемичных районах и возможное появление более вирулентных штаммов возбудителя.
Продолжающиеся вспышки в разных частях мира подчеркивают острую необходимость в усилении мер профилактики, улучшении санитарных условий и обеспечении доступа к чистой питьевой воде. Международное сообщество призывают к скоординированным усилиям для контроля над распространением инфекции и снижения уровня летальности от этого предотвратимого и излечимого заболевания.
Холерный вибрион (Vibrio cholerae) может выживать в воде в течение длительного времени, особенно в солоноватой воде и прикрепляясь к ракообразным. Это позволяет ему сохраняться в окружающей среде между вспышками.
1 октября 2025 18:46
Стране,в которой около двух тысяч(!!!) детей травятся молочными продуктами,тоже надо беспокоиться!При существующей антисанитарии...
1 октября 2025 12:48
Воду надо кипятить и обязательно мыть руки, овощи, фрукты, соблюдать гигиену, точнее будет таких болезней.
1 октября 2025 08:43
Есть дезинфектанты , в концентрации 0.2 % при экспозиции 5 минут все холерные вибрионы сдохнут. Мойте руки перед едой , не пейте грязную и некипячёую воду , только и всего.