O‘zbekistonda o‘qituvchilar soni 10 yilda 43,4% ga oshdi
O‘zbekiston umumiy o‘rta ta’lim tizimi so‘nggi o‘n yillikda kadrlar salohiyatining sezilarli darajada o‘sishini namoyon etmoqda. Statistika milliy qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan 2024/2025 o‘quv yili boshidagi so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat maktablarining pedagogik tarkibi qariyb 565 ming kishiga yetdi.
Bu ko‘rsatkich o‘n yil avvalgi ma’lumotlarga qaraganda o‘qituvchilar shtati 43,4 foizga sezilarli darajada oshganidan dalolat beradi. Taqqoslash uchun, 2015/2016 o‘quv yilida umumta’lim muassasalarida 385 mingga yaqin pedagog faoliyat yuritgan. Shunday qilib, o‘tgan davr mobaynida o‘qituvchilar korpusi 170,9 ming nafar mutaxassis bilan to‘ldirildi.
Gender tarkibining tahlili ushbu kasbda ayollarning barqaror ustunlik tendensiyasini ochib beradi. O‘qituvchilar umumiy sonining 401 mingdan ortig‘ini yoki 71 foizini xotin-qizlar tashkil etadi. Erkaklar ulushi esa, mos ravishda, 29 foizni tashkil etib, bu mutlaq raqamlarda 163,6 ming nafar pedagogga tengdir.
Ushbu statistik o‘zgarishlar fonida ta’lim sohasi xodimlarining mehnati davlat darajasida yuksak e’tirofga sazovor bo‘lmoqda. Shavkat Mirziyoyev O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan yo‘llagan so‘nggi tabrigida pedagoglar missiyasini "ulug’ va olijanob" deb ta’rifladi. Prezident, shuningdek, mamlakatda o‘qituvchi va murabbiy kasbini "jamiyatdagi eng muhim va obro‘li" kasbga aylantirish bo‘yicha ishlar davom ettirilishini ta’kidladi.
Qiziqarli fakt: O‘zbekistonda ta’lim sohasidagi islohotlar doirasida 2026-yildan boshlab 12 yillik maktab ta’limiga o‘tish va bitiruvchilar uchun yagona davlat imtihonlarini joriy etish rejalashtirilgan.

В Узбекистане число учителей выросло на 43,4% за 10 лет
Система общего среднего образования Узбекистана демонстрирует значительный кадровый рост за последнее десятилетие. Согласно последним данным, представленным Национальным комитетом по статистике к началу 2024/2025 учебного года, педагогический состав школ страны достиг отметки почти в 565 тысяч человек.
Этот показатель свидетельствует о существенном увеличении штата преподавателей на 43,4 % по сравнению с данными десятилетней давности. Для сравнения, в 2015/2016 учебном году в общеобразовательных учреждениях работало около 385 тысяч педагогов. Таким образом, за истекший период преподавательский корпус пополнился на 170,9 тысячи специалистов.
Анализ гендерного состава выявляет устойчивую тенденцию к преобладанию женщин в данной профессии. Из общего числа учителей более 401 тысячи, или 71 %, составляют женщины. Доля мужчин, соответственно, составляет 29 %, что в абсолютных цифрах равно 163,6 тысячи педагогов.
На фоне этих статистических изменений труд работников сферы образования получает высокое признание на государственном уровне. В своем недавнем поздравлении по случаю Дня учителей и наставников, Шавкат Мирзиёев охарактеризовал миссию педагогов как «великую и благородную». Президент также заверил, что в стране продолжится работа по превращению профессии учителя и наставника «в самую важную и почётную в обществе».
В рамках реформ в сфере образования в Узбекистане с 2026 года планируется переход на 12-летнее школьное образование и введение единых государственных экзаменов для выпускников.
1 октября 2025 18:30
Количество хоть до советского уровня довели?Про качество молчим...
1 октября 2025 18:08
Видимо подлинность дипломов проверили . Вы ещё в ВУЗах проверьте , кто там лекции читает ?
2 октября 2025 11:02
Лишь бы таких балбесов как ты там не было
3. Не пойму
1 октября 2025 17:07
С количеством преподавателей у нас все в порядке,так как государство в последнее время,уделяло этому вопросу особое внимание.Но очень хочется,чтобы повысилось и качество преподавания,ведь от этого напрямую зависит развитие самого государства.А добиться этого только путем повышения довольствия учителей не получится.Всех причастных-с праздником!