Toshkent prokuraturasi Grand Mir Hotel o‘rnida 30 qavatli binolar qurilishini taqiqladi
Poytaxtning Yakkasaroy tumanidagi Grand Mir Hotel hududi atrofidagi voqealar rivoji yangi tus oldi. Toshkent shahar prokuraturasi "Bog‘saroy" mahallasi aholisi tomonidan avvalroq bildirilgan pozitsiyani tasdiqlab, ushbu maydonning kelajagi borasidagi masalaga oydinlik kiritdi. Nazorat idorasining rasmiy javobiga ko‘ra, Toshkentning amaldagi bosh rejasida ushbu hudud uchun qurilish balandligi bo‘yicha cheklov o‘rnatilgan bo‘lib, u besh qavatdan yuqori binolarni qurishga ruxsat bermaydi.
Bu ma’lumot jurnalist va bloger Nikita Makarenkoning sa’yi-harakatlari tufayli jamoatchilikka ma’lum bo‘ldi, u tegishli hujjatni e’lon qildi. Shu tariqa, qurilish kompaniyasining mavjud mehmonxona o‘rnida 30 qavatli binolardan iborat ko‘p funksiyali majmua barpo etish tashabbusi tasdiqlangan shaharsozlik me’yorlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zid kelmoqda.
Prokuratura, shuningdek, taxmin qilinayotgan qurilish bo‘yicha loyiha hujjatlari Respublika arxitektura-shaharsozlik kengashiga ko‘rib chiqish uchun kelib tushmaganini ham aniqladi. Bu fakt avvalroq aholi va faollar bilan muloqotda go‘yoki yuqori instansiyalardan olingan barcha zarur kelishuvlar mavjudligiga ishora qilgan quruvchi vakillarining bayonotlarini shubha ostiga qo‘yadi.
Aholi va developer o‘rtasidagi ziddiyat yozda, internetda mehmonxonani buzish va uning o‘rnida biznes markazi hamda savdo-ko‘ngilochar maydonlarni o‘z ichiga olgan uchta osmono‘par bino qurilishini nazarda tutuvchi loyihaning ilk renderlari paydo bo‘lganda boshlangan edi. Bu holat tumanning me’moriy qiyofasi buzilishi va mavjud infratuzilmaga ortiqcha yuk tushishidan xavotirga tushgan shahar aholisi orasida norozilik to‘lqinini keltirib chiqardi. Natijada mehmonxonaning buzilishiga qarshi petitsiya tashkil etilib, uni qariyb 3000 kishi imzoladi. Jamoaviy murojaat bir qator davlat idoralariga, jumladan, Prezident Xalq qabulxonasi, Vazirlar Mahkamasi va Bosh prokuraturaga yuborilgan.
Avgust oyida, aholi tomonidan advokatlar orqali yo‘llangan ko‘plab so‘rovlardan so‘ng, loyihani kelishishning asosiy tartib-qoidalari mavjud emasligi ma’lum bo‘lgandi. Xususan, "ToshkentboshplanLITI" loyiha instituti ushbu hudud uchun batafsil rejalashtirish ishlab chiqilmaganini ma’lum qilgan. Prokuraturaning hozirgi bayonoti ushbu ma’lumotlarning rasmiy tasdig‘i va "Bog‘saroy" aholisi pozitsiyasining foydasiga muhim dalil bo‘ldi. Bu, amalda, quruvchining osmono‘par binolar bo‘yicha ulkan loyihasini amalga oshirishga qaratilgan har qanday keyingi harakatlarining qonuniyligini so‘roq ostiga qo‘yadi.
1964-yilda qurilgan Grand Mir Hotel mehmonxonasi dastlab "Rossiya" deb nomlangan va uzoq vaqt davomida Toshkentning eng taniqli mehmonxonalaridan biri bo‘lgan.

Прокуратура Ташкента запретила строительство 30-этажек на месте Grand Mir Hotel
Развитие событий вокруг территории гостиницы Grand Mir Hotel в Яккасарайском районе столицы приобрело новый характер. Ташкентская городская прокуратура внесла ясность в вопрос о будущем этой площадки, подтвердив позицию, ранее озвученную жителями махалли «Богсарой». Согласно официальному ответу надзорного ведомства, действующий генеральный план Ташкента устанавливает для данной локации ограничение по высоте застройки, не позволяющее возводить здания выше пяти этажей.
Эта информация стала достоянием общественности благодаря усилиям журналиста и блогера Никиты Макаренко, который опубликовал соответствующий документ. Таким образом, инициатива строительной компании по возведению на месте существующего отеля многофункционального комплекса с 30-этажными зданиями входит в прямое противоречие с утвержденными градостроительными нормами.
Прокуратура также установила, что проектная документация по предполагаемому строительству не поступала на рассмотрение в Республиканский архитектурно-градостроительный совет. Этот факт ставит под сомнение заявления представителей застройщика, которые ранее в общении с жителями и активистами ссылались на наличие всех необходимых согласований, якобы полученных в вышестоящих инстанциях.
Конфликт между жителями и девелопером начался еще летом, когда в сети появились первые рендеры проекта, предполагающего снос отеля и строительство на его месте трех высотных зданий, включая бизнес-центр и торгово-развлекательные площади. Это вызвало волну недовольства среди горожан, обеспокоенных потенциальным нарушением архитектурного облика района и чрезмерной нагрузкой на существующую инфраструктуру. В результате была организована петиция против сноса отеля, которую подписали почти 3000 человек. Коллективное обращение было направлено в ряд государственных органов, включая Народную приемную президента, Кабинет министров и Генеральную прокуратуру.
Еще в августе, после многочисленных запросов, направленных жителями через адвокатов, стало известно об отсутствии ключевых процедур согласования проекта. В частности, проектный институт «ТошкентбошпланЛИТИ» сообщал, что детальная планировка для данной территории не разрабатывалась. Нынешнее заявление прокуратуры стало официальным подтверждением этих сведений и существенным аргументом в пользу позиции жителей «Богсароя». Оно фактически ставит под вопрос легитимность любых дальнейших действий застройщика по реализации амбициозного проекта небоскребов.
Гостиница Grand Mir Hotel, построенная в 1964 году, изначально носила название «Россия» и долгое время была одним из самых узнаваемых отелей Ташкента.
1. Анвар
9 октября 2025 10:41
Молодцы! Добились справедливости!
2. Хоким
3 октября 2025 13:33
Рядом стоит 30 этажка пока на лифте проедешь задахнешся от дешевой парфюмерии,это только застройщикам на одном фундаменте штамповать этажи. Антропологи поспешили с определением вида хомо сапиенс если человечество не отказалось от жилых высоток
6 октября 2025 08:06
Хоким,
Медики от эволюции рекомендуют жить не выше 4 этажа (оптимальная высота для приматов) и двигаться не быстрее верблюда. Either kill your speed or do your camel. Ancient oriental proverb.
7 октября 2025 08:11
В сейсмоопасной зоне только многоэтажки и нужны чтоб если что сразу много хопосапиенс накрылось
3 октября 2025 13:08
А гостиницу "чор су" 1982 года постройки быстренько снесли и уже строят без документов.
4. Мэм
3 октября 2025 12:30
Хоть правда есть оказывается.
5. Юсер
3 октября 2025 12:29
Землю под строительство 30 этажек продали за большие деньги, а потом запретили строить 30 этажки. Любая бизнес хороша.