"UzA" xabariga ko‘ra, O‘zbekiston aeronavigatsiya tizimiga havo qatnovi xavfsizligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan muhim o‘zgarishlar 2025-yil 2-oktabrdan kuchga kirdi.Asosiy o‘zgarish bundan buyon mamlakat milliy havo hududini belgilaydigan yangi xalqaro UZ kodining joriy etilishi bo‘ldi. Ushbu qaror xalqaro aviatsiya tashkilotlari bilan kelishilgan va O‘zbekistonning jahon aviatsiya tizimiga integratsiyalashuvida hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Bundan tashqari, butun mamlakat bo‘ylab 13 000 fut balandlikdagi yagona chorraha va FL150 yagona chorraha darajasi o‘rnatildi. Chorrahalarning balandligi va sathining yagona parametrlarini belgilash O‘zbekistondan tranzit o‘tadigan barcha havo kemalari uchun yagona qoidalarni ta’minlaydi. Bu havo harakatini nazorat qiluvchilar va uchuvchilar o‘rtasidagi muvofiqlashtirishni yaxshilaydi, navigatsiya xatolari ehtimolini kamaytiradi va havo harakatini boshqarishda qarorlar qabul qilishni tezlashtiradi.
UZ kodining joriy etilishi mamlakat havo hududini xalqaro aviatsiya xaritasida yanada ko‘rinib turadi, O‘zbekiston orqali tranzit parvozlar yo‘nalishini soddalashtiradi. Ushbu qaror, shuningdek, tranzit yuk tashish hajmini oshirish va Markaziy Osiyodagi strategik aviatsiya markazi sifatida mamlakatning jozibadorligini oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi.
Mutaxassislarning qayd etishicha, bu o‘zgarishlar bir qancha sohalarda ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu, birinchi navbatda, parvozlar xavfsizligiga ta’sir qiladi, bu marshrutning bir-biriga mos kelishi ehtimolini kamaytirish va xavfsizlik nazoratini soddalashtirish orqali ta’minlanadi. Bu shuningdek, transport samaradorligini oshiradi, natijada marshrut optimallashtiriladi va sayohat vaqtlari qisqaradi. Ekologik tozalik ham muhim, chunki balandliklar va parvozlar darajasidan samarali foydalanish yoqilg‘i sarfini kamaytirishga yordam beradi. Bundan tashqari, iqtisodiy foyda kutilmoqda: tranzit parvozlar sonining ko‘payishi va aviatsiya sanoati uchun daromadning oshishi.

Воздушное пространство Узбекистана получило своё кодовое обозначение
По данным издания "UzA", с 2 октября 2025 года в аэронавигационной системе Узбекистана вступили в силу значимые изменения, направленные на повышение безопасности и эффективности авиаперевозок. Главным нововведением стало введение нового международного кода UZ, под которым отныне будет обозначаться национальное воздушное пространство страны. Это решение согласовано с международными авиационными организациями и имеет важное значение для интеграции Узбекистана в мировую авиационную систему.
Кроме того, на всей территории республики установлены единая абсолютная высота пересечения - 13 000 футов и единый эшелон пересечения - FL150. Установление единых параметров высоты и эшелона пересечения обеспечивает унификацию правил для всех воздушных судов, проходящих через территорию Узбекистана. Это позволит повысить уровень координации между авиадиспетчерами и пилотами, снизить вероятность навигационных ошибок, а также ускорить принятие решений при диспетчерском управлении воздушным движением.
Введение кода UZ делает воздушное пространство страны более заметным на карте международной авиации, что упрощает маршрутизацию рейсов, проходящих транзитом через Узбекистан. Это решение также открывает дополнительные возможности для увеличения транзитного потока и повышения привлекательности республики как стратегического авиационного узла в Центральной Азии.
Эксперты отмечают, что данные изменения окажут положительное влияние сразу в нескольких направлениях. Прежде всего, это безопасность полётов, которая обеспечивается за счёт снижения вероятности пересечения маршрутов и упрощения контроля. Также речь идёт об эффективности перевозок, выражающейся в оптимизации маршрутов и сокращении времени в пути. Немаловажным аспектом является экологичность, так как рациональное использование высот и эшелонов способствует снижению расхода топлива. Кроме того, ожидается и экономическая выгода: рост числа транзитных рейсов и увеличение доходов авиационной отрасли.