Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi matbuot xizmati ijtimoiy tarmoqlarda yarim yil davomida poytaxtda birorta ham maktab qurib bitkazilmagani haqida ma’lumotlar tarqalayotganini ma’lum qildi. Bunga javoban boshqarma tomonidan mazkur yo‘nalishda amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha rasmiy tushuntirish berildi.
Qayd etilishicha, Vazirlar Mahkamasi Prezidiumining tegishli qarorlari va boshqa me’yoriy hujjatlar bilan tasdiqlangan ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tasarrufidagi umumta’lim muassasalarida keng ko‘lamli qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Xususan, ikkita yangi maktab binosi qurildi, 21 ta ta’lim muassasasida qo‘shimcha binolar qurildi yoki rekonstruksiya qilindi, beshta maktabda kapital ta’mirlash ishlari yakunlandi. Ushbu chora-tadbirlar natijasida 17 ming 900 ta yangi talabalar o‘rni yaratildi.
Joriy 2025-yilda maktab infratuzilmasini kengaytirish va modernizatsiya qilish ishlari davom ettirilmoqda. Shunday qilib, Yashnobod tumanidagi "Bog‘bon" MFY uchun 1650 o‘quvchiga mo‘ljallangan bitta yangi bino qurilishi rejalashtirilgan. Ayni paytda shahardagi 12 ta maktabda ta’mirlash va qo‘shimcha binolar qurish loyihalari amalga oshirilmoqda, yana yettita maktabda kapital ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilda amalga oshirilayotgan qurilish-ta’mirlash ishlari natijasida qo‘shimcha 11 ming 490 o‘quvchi o‘rni yaratilib, zamonaviy ta’lim sharoitlariga ega bo‘lgan o‘quvchilar soni sezilarli darajada ko‘payadi.

В УДШО Ташкента опровергли информацию об отсутствии строительства новых школ
В пресс-службе Управления дошкольного и школьного образования города Ташкента сообщили, что в социальных сетях распространяется информация о том, что в столице в течение полугода не достроено ни одной школы. В связи с этим ведомство представило официальное разъяснение о реализуемых в данной сфере проектах.
Отмечается, что в рамках программы развития социальной и производственной инфраструктуры, утверждённой соответствующими постановлениями Президиума Кабинета Министров и другими нормативными документами, в 2024 году в общеобразовательных учреждениях, подведомственных Управлению дошкольного и школьного образования, проведены масштабные строительные и ремонтные работы. В частности, возведены два новых здания школ, в 21 учебном заведении построены или реконструированы дополнительные корпуса, а в пяти школах проведён капитальный ремонт. В результате этих мероприятий создано 17 900 новых ученических мест.
В текущем, 2025 году, работы по расширению и модернизации школьной инфраструктуры продолжаются. Так, на территории МСГ "Богбон" Яшнабадского района предусмотрено возведение одного нового здания на 1650 мест. Параллельно в 12 школах города реализуются проекты по реконструкции и строительству дополнительных корпусов, ещё в семи школах проводится капитальный ремонт.
По данным управления, итогом строительно-ремонтных мероприятий текущего года станет создание дополнительно 11 490 ученических мест, что позволит значительно увеличить охват школьников современными образовательными условиями.