Ichki ishlar vaziri Aziz Toshpo‘latov MMA assotsiatsiyasi rahbari bo‘ldi
Aralash yakkakurashlar (MMA) assotsiatsiyasining yangi raisi etib amaldagi O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri Aziz Toshpo‘latov saylandi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Milliy olimpiya qo‘mitasi (MOQ) matbuot xizmati ma’lum qildi.
Toshpo‘latov Mudofaa vaziri Bahodir Qurbonov o‘rnini egalladi, u 2020-yil avgustidan buyon assotsiatsiyani boshqarib kelgan. Mazkur tayinlov mamlakatimizda jangovar sport turlarini rivojlantirishga davlatimiz tomonidan yuksak e’tibor qaratilayotganidan dalolat beradi.
Bu Aziz Toshpo‘latovning joriy yildagi ikkinchi yirik sport lavozimidir. Avvalroq, aprel oyida u ham O‘zbekiston voleybol federatsiyasi raisi etib saylangan edi.
Aralash yakkakurashlar assotsiatsiyasi 2019-yilda tashkil etilgan.Ushbu assotsiatsiyaning birinchi rahbari etib saylangan Otabek Umarov mazkur tashkilot avvallari mustaqil ravishda mashq qilish va musobaqalarda qatnashishlari kerak bo‘lgan jangchilarga yordam berish maqsadida tashkil etilganini ta’kidladi.

Министр внутренних дел Азиз Ташпулатов возглавил Ассоциацию ММА
Азиз Ташпулатов, занимающий пост министра внутренних дел Республики Узбекистан, избран новым председателем Ассоциации смешанных боевых искусств (ММА). Об этом решении сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета (НОК) Республики Узбекистан.
Ташпулатов сменил на этом посту министра обороны Баходира Курбанова, который руководил Ассоциацией с августа 2020 года. Это назначение подчёркивает высокий государственный приоритет, отводимый развитию боевых видов спорта в стране.
Для Азиза Ташпулатова это уже вторая крупная спортивная должность в текущем году. Ранее, в апреле, он также был избран председателем Федерации волейбола Узбекистана.
Напомним, Ассоциация смешанных боевых искусств была создана в 2019 году. Отабек Умаров, который был избран первым главой ассоциации, отметил, что эта организация создана для того, чтобы помочь бойцам, которым раньше приходилось тренироваться и выступать на собственном энтузиазме.
1. Умид
9 октября 2025 16:48
Министр вроде должен отвечать за свое ведомство?!Или я ошибаюсь? Скорее его дела своего министерства мало волнуют. судья по тому что творят его подчиненные!??