O‘zbekiston qishloqlarida internet qamrovi shahar bilan deyarli tenglashdi
So‘nggi to‘rt yil ichida O‘zbekistonning qishloq joylarida internetning kirib borishi shaharlar ko‘rsatkichlari bilan deyarli tenglashib, hayratlanarli darajada o‘sishni namoyon etdi. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-avgust oylari yakunlariga ko‘ra, qishloq aholisining 93,9 foizi jahon tarmog‘idan foydalanmoqda.
Bu ko‘rsatkich shaharlardagi internetga ulanish darajasi 94,3 foizni tashkil etgan holda, undan birozgina pastdir. Statistik ma’lumotlar qishloq hududlarini raqamlashtirishda sezilarli sakrash mavjudligini ko‘rsatmoqda. Taqqoslash uchun, 2021 yilda qishloq aholisining atigi 72 foizi tarmoqqa kirish imkoniyatiga ega bo‘lgan bo‘lsa, 2024 yilda bu raqam 93 foizgacha o‘sdi.
Shahar hududlari ham ijobiy dinamikani namoyish etmoqda, garchi bunday keskin o‘sish bilan bo‘lmasa-da. Shaharlarda internetning kirib borish darajasi 2021 yildagi 79 foizdan joriy yilda 94 foizgacha oshdi. Mamlakat bo‘yicha umumiy internet foydalanuvchilari darajasi 2025 yilning dastlabki sakkiz oyida 94,2 foizga yetdi. 2024 yilda bu ko‘rsatkich 93,3 foizni tashkil etgan edi.
Respublikada raqamli kirishning jadal o‘sishi maqsadli davlat siyosati va telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish natijasidir. Mutaxassislar bunday dinamikani optik tolali tarmoqlarning faol kengayishi va raqamli davlat xizmatlari, onlayn ta’lim va elektron tijoratning joriy etilishi bilan bog‘lashmoqda. Joriy o‘sish sur’atlari saqlanib qolinsa, O‘zbekiston yaqin yillarda aholini deyarli yuz foiz internet qamroviga erishishi kutilmoqda.
O‘zbekistondagi birinchi optik tolali aloqa liniyasi 1993 yilda qurilgan bo‘lib, u Toshkentni Buyuk Ipak yo‘li bo‘yida joylashgan shaharlar bilan bog‘lagan va bu mamlakatning global axborot makoniga integratsiyalashuv yo‘lidagi ramziy qadam bo‘lgan.

Интернет-покрытие в селах Узбекистана почти сравнялось с городом
За последние четыре года проникновение интернета в сельской местности Узбекистана продемонстрировало впечатляющий рост, практически сравнявшись с показателями городов. Согласно данным Национального комитета по статистике, по итогам января-августа 2025 года, 93,9% жителей сёл пользуются всемирной сетью.
Этот показатель лишь незначительно уступает городскому, где уровень подключения к интернету составляет 94,3%. Статистические данные свидетельствуют о значительном скачке в цифровизации сельских районов. Для сравнения, в 2021 году доступ к сети имели только 72% сельчан, а в 2024 году эта цифра выросла до 93%.
Городские районы также демонстрируют положительную динамику, хотя и не с таким взрывным ростом. Уровень проникновения интернета в городах увеличился с 79% в 2021 году до 94% в текущем году. Общий уровень интернет-пользователей по стране за первые восемь месяцев 2025 года достиг 94,2%. В 2024 году этот показатель составлял 93,3%.
Стремительный рост цифровой доступности в республике является результатом целенаправленной государственной политики и развития телекоммуникационной инфраструктуры. Эксперты связывают такую динамику с активным расширением оптоволоконных сетей и внедрением цифровых государственных услуг, онлайн-образования и электронной коммерции. Ожидается, что при сохранении текущих темпов роста, Узбекистан в ближайшие годы может достичь практически стопроцентного охвата населения интернетом.
Первая линия волоконно-оптической связи в Узбекистане была проложена в 1993 году и соединила Ташкент с городами, расположенными вдоль Великого шелкового пути, что стало символическим шагом на пути интеграции страны в глобальное информационное пространство.
1. Сказки Братьев Гримм
9 октября 2025 19:34
А у нас в кишлаке иногда газ, а у вас?
9 октября 2025 19:13
Городской телефона нету
Все провода убрали
ТВ тоже через интернет
Что будем делать
Когда интернет отключат
9 октября 2025 18:35
Ещё бы качество подняли, а то цены повысили, обещали в два раза скорость поднять, а в итоге в два раза понизили, узофлайн так сделал